Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Позицията на правителството за Шенген е правилна

Любомир Стефанов
Снимка: БГНЕС

"Надявам се да се случи най-добрият вариант за България и предколедно да постигнем  успех,  който ще ни води към завършване на прехода, започнат преди 35 години, защото без членуване в Еврозоната и Шенген българският преход е още под въпрос. Знаете условията, които ни поставят и Австрия, и Нидерландия са свързани точно с онова, което смятаме и наричаме основни фундаменти на демокрацията - върховенството на закона, свободата на придвижване". Това заяви  политологът и университетски преподавател Любомир Стефанов, който коментира в програма "Точно днес" политическата картина и реакциите на управляващи и опозиция към бюджета, конституционните промени и темата „въздушен Шенген“.

По думите му правителството много успешно синхронизира по един или по друг начин позицията на различни партии в парламента, но най-силно  впечатление прави позицията, че приемането по въздух е само началото и не може да се счита за успешно приемане в Шенген.

Според него трябва да искаме от нашите партньори да ни уважават и да заемем мястото, което ни се полага, а не нещо, което ще ни бъде дадено, отпуснато по милост като треторазделен член някъде в периферията.

"И затова настояването да се мисли в переспектива, да има ясни хоризонти и дати за приемането ни изцяло в Шенген ми се струва правилна позиция, а не онази за която настояват - да се поставят ултиматуми или да се говори за вето или някакви решения,  които касаят Автрия или Нидерландия", допълни политологът.

Той смята, че има риск България и Румъния да бъдат разделени, което ще се отрази негативно на страната ни.

"Нашето правителство за пръв път от много години излъчва един сигнал - подобно нещо е недопустимо и неправилно и би довело до много сериозни сътресения в самия съюз. Защото, ако трябва да се налагат допълнителни условия при условие, че си изпълнил предварителните такива за членство под каквато и да е форма, другото се нарича дискриминация. И това ще води до преосмисляне на начина, по който се вземат решения в самия съюз" , категоричен е анализаторът.

Според него страната ни успешно е изпълнила и изпълнява  изискванията за приемането и налагането на допълнителни условия е най-малкото некоректно и поставя под съмнение цялата конструкция на ЕС  в настоящия му вид. А този разговор не трябва да се води с извиване на ръце и изнудване.

Относно  управлението на страната през изминалите 6 месеца и изпълнението на поетите ангажименти от правителсвото Стефанов  посочи, че посоката и мащаба на заявените  реформи са амбициозни.

"В навечерието на решителни дела в края на годината да бъдем по-спокойни и наистина да оставим на правителството възможност да работи като такова, а не да реагира на всякакви скандали, дрязги и намеци за такива. Защото тези решителни действия, които очакваме и резултатът най-вече, който всички искаме да видими , а и правителството е заявило, че ще достави като политически продукт се нуждаят от спокойствие и възможност за вземане на най-правилното решение в много съкратени срокове и в много динамична среда. И обратното води в посока всъщност ние искаме ли да бъдем членове на Еврозоната и Шенген или просто си играем с тях за домашна политическа употреба не по- различна от тази в Нидерлания и Австрия", заключи политологът.

Той смята, че до края на годината ще се случат промените в конституцията, но има един много притеснителен въпрос:

"Скоростта да не доведе до компромиси и  разни нови парадокси в конституцията, които после да се чудим как да поправим. Защото от бързане без премисляне се случват още по-големи недоразумения - правни, политически и социални, които ще ни объркат вместо поставят на прав път"

Цялото интервю може да чуете от прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Честваме Петровден!

Днес православната църква чества едновременно паметта на апостолите Петър и Павел, наречени първовърховни и вселенски учители.  Те с усърдие разпространяват Христовото учение и претърпяват страдания, гонения и мъченическа смърт заради вярата. Оставят послания, в които се разясняват християнските ценности и правилата на църковния живот.  Петър се..

публикувано на 29.06.24 в 08:56
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34