Референдумът за отделянето на Белащица от община Родопи и присъединяването на селото към Пловдив е невалиден поради ниска избирателна активност.
Общественото допитване приключи с активност от 15,9 процента или 276 гласували. Жителите на селото отговориха на въпроса “Искате ли с. Белащица, запазвайки статута си на село, да се отдели от община “Родопи” и да се присъедини към община Пловдив?”. С "да" са отговорили 126 души, с "не"- 149, а една бюлетина е била невалидна. С право на глас бяха 1733 жители на населеното място.
За да бъде валидно допитването, трябваше 40 на сто от гласоподавателите да отидат до урните, а за да се отдели селото, от тях 50 на сто плюс един да дадат положителен отговор.
Гласувалите „за“ вярват, че ще има по-добро развитие за селото, а отговорилите с „не“ на въпроса са скептични, че Пловдив може да помогне за това. Сред основните теми за и против са данъците, имотите и транспорта.
Спред Лидия Гемишева от Инициативния комитет активността на референдума е била умишлено потискана.
Резултатите са изненадващи, тъй като при събирането на подписи за инициирането на референдума бяха събрани около 450 подписа, коментира кметът на Белащица Трендафил Бакалов. По думите му хората не са припознали въпроса на референдума, не желаят промяна. Не виждам причина за страх при хората да гласуват, каза още Бакалов като уточни, че подкрепя пряката демокрация и провеждането на референдум, но допитването не е по въпрос, който вълнува хората.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..