"В традиционната анкета за проучване на бизнес средата през 2023 г. на БСК са участвали 784 представителни за икономиката ни фирми от секторите - услуги, промишленост, търговия, хотелиерство. Преобладаващо фирмите са дали негативна оценка за състоянието на бизнес климата, което обхваща и качеството на регулациите, ефективност на самото Правителство, състояние на съдебната система. Негативна е и оценката за състоянието на собствените фирми - ликвидност, капитали.
Позитивна оценка са дали само 14% от анкетираните, по отношение на бизнес климата, а само 22% от анкетираните фирми отчитат подобряване състоянието на компаниите. Т.е., 80% от участвалите в допитването фирми, са негативно настроени". Това заяви Щерю Ножаров, икономически съветник в БСК.
По думите му, у нас не може да се говори за икономически растеж, защото България е догонваща икономика и би трябвало да има поне 4% годишен растеж, а той ще бъде тази година едва 1,8% Съседни държави като Румъния, имат растеж над 3,2%.
"Т.е., това е доста минимален растеж постигнат в условията на дефицит. А да постигнеш такъв минимален растеж на база на дефицит, означава лоша структура на икономическата политика".
Що се отнася до стоките с висок фискален риск, по списъка на МФ това са повечето стоки, които виждаме в магазините, а не някаква ограничена категория, подчерта Ножаров.
"Когато една такава стока пристига нощем, преминава през 2-3 граници, е много трудно да има отчитане на точен час, място на пристигане, има и денонощен режим на доставки и това означава, че трябва да се назначават хора или да се плаща допълнително за нощен труд. Това представлява висока административна тежест и неслучайно част от фирмите са отговорили, че смятат да повишат цените през следващата година на база на административното увеличение на МРЗ и на такива административни тежести. Цели 62% от анкетираните фирми са подчертали като най-голяма пречка пред бизнеса, бюрокрацията и регулаторните тежести..".
Сред основните проблеми в бизнеса е търсенето на подходящи кадри, уточни Ножаров.
"Това е първият и най-голям проблем - 75% ог фирмите са отговорили, че изпитват липса на квалифицирана работна ръка. Във връзка с резултатите от PISA текстовете може да се каже, че голяма част от фирмите ползват т.н. менторски програми и допълнително обучават хора. Това е свързано с допълнителни разходи. На второ място човек бива отделян от работното му място и производствения процес и това води и други загуби за фирмите. Част от по-големите фирми плащат и допълнителни разходи за обучението, но малките и средните ползват менторски фирми, а те са по-голямата част от фирмите.
Ножаров бе категоричен, че българското образование не е практически насочено и си остава теоретично, без да прави връзка между теорията и практиката.
Интервю - звуковия файл:
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...