Проф. д.н. Галин Иванов е новият ректор, с мандат 2023-2027 на Университета по хранителни технологии в Пловдив. Той получи 130 гласа от Общото събрание на ВУЗ-а, от всички 171 присъстващи.
В екипа на досегашния ректор проф. Пламен Моллов - проф. Иванов отговаряше за научната и международна дейност. 36 гласа получи другият кандидат академик проф. Атанас Павлов. Проф. Моллов не се кандидатира за втори мандат, защото по закон няма право.
"Благодаря за подкрепата и доверието, голямото доверие означава големи очаквания и отговорности", заяви проф. Иванов.Той заяви, че в работата си като ректор ще се вслушва в критиките, ще търси консенсуса, ще залага на диалога и екипния стил. "Всички предизвикателства могат да бъдат преодолени, когато работим заедно, затова избрах тази дума за мото на мандатната си програма".
В своята мандатна програма проф. Иванов акцентира на повишаване качеството на обучението на студентите и адаптиране на действащите учебни програма към потребностите на пазара на труда. Създаване на необходимите условия за издигане престижа и самочувствието на членовете на академичния състав. Осигуряване на условия, стимулиращи участие на младите учени в научни форуми. Той предвижда да разшири обхвата на външното финансиране чрез механизма на публично-частните партньорства, както и развитие на връзките с бизнеса. Проф. Иванов изтъкна ролята на Центъра по компетентност „Агрохранителни системи и биоикономика“, който предстои да бъде изграден за повишаване качеството на научните изследвания в университета. Също така подчерта значението на стартирането на Институт за системни иновации в храните и виното към УХТ.
Проф. Галин Иванов е на 49 г. Той е зам.-ректор по научна и международна дейност в екипа на проф. Моллов и ръководител на катедра „Технология на млякото и млечните продукти“. През 2003 г. придобива образователната и научна степен „доктор”, а през 2016 г. ‒научнатастепен„докторнанауките”. През 2004 г. става асистент, а през 2005 г. главен асистент към катедра „Технология на млякото и млечните продукти“. Oт 2010 г. e доцент последователно в катедри „Консервиране и хладилна технология” и „Технология на млякото и млечните продукти“, а от 2021 г. е професор. Декан е на Технологичен факултет при УХТ за мандат 2016-2019 г. Член е на Академичния съвет (от 2012 г.) и на Факултетния съвет на Технологичен факултет (от 2008 г.). Доц. Иванов е специализирал в Университет АЕРЕС (Алмере, Нидерландия), в Университет на Бон (Германия),Университет 18 март в Чанаккале, Турция и в Технологичен университет на Западна Померания, Полша. В периода 2016-2019 г. е извеждал лекции в Университета на Западна Македония (Флорина, Гърция). Съдейства за развитието на двустранните отношения и сключването на договори за сътрудничество между УХТ и университети от Холандия, Гърция, Турция и Казахстан.
Новият ректор има над 100 научни публикации, участник е в над 10 научни проекти. Бил е научен ръководител на 7 докторанти, един от които чуждестранен и над 50 дипоманти.Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..