"Промените в Конституцията сме ги внесли още през лятото, по темата имаше и обширен дебат. За първи път промени на Конституцията се провеждат по т.н. "бавна писта", защото имахме два допълнителни месеца между двете гласувания. В рамките на обсъжданията получихме и информация какво точно трябва да бъде променено в първоначалния вариент и сме се съобразили и с голяма част от критиките. Имахме и желанието темата Конституция и измененията в нея да не се смесва с темата за предстоящото попълване на регулаторите, което също е много сериозна тема. Смесването на двете теми можеше да донесе много неудобства и да окаже негативно влияние и на Конституцията". Това заяви Никола Минчев - заместник-председател на НС и депутат от ПП-ДБ.
Минчев отрече бързането за приемането на промените в Конституцията да е плод на дискусията за влизането на страната ни в Шенгенското пространство, но подчерта, че депутатите са се съобразили с тежестта на историческия момент.
По думите му, най-сериозната промяна от приетите за съдебната система е, че с новото разпределение на квотите - парламентарна и професионална, в сега създаващия се ВСС - кадрови орган за Съда, се дава възможност за съдийско самоуправление. В кадровия орган вече има мнозинство на съдиите, избрани от съдии и НС през своята професионална квота може да играе единствено контролираща роля, но не и ръководна. А говорейки са Съда, най-важен е моментът с неговата независимост. С приетите решения тази независимост е гарантирана.
За независимостта на Прокуратурата важен момент са нейната автономност и отчетност. Трябва да гарантираме, че парламентарната квота в бъдещия Висш прокурорски съвет ще изпълни функцията си на обществена, а няма да бъде използвана като политически инструмент. "Това става и на законово ниво чрез начина, по който провеждаме процедурата, много важен е и изборът на членове - по качествен, а не по партиен признак".
"Нашата цел не е да определяме косвено решенията на Висшия прокурорски съдет. Има и заложен механизъм в измененията, който се надявам да проработи добре при избора на главен прокурор, че в 10-членния състав на Висшия прокурорски съвет е записано, че предложения могат да правят трима членове на ВПС, както и министърът на правосъдието. Това означава, че може да има 4 номинации, което е гаранция за състезателно начало.
Минчев отрече да съществува практически риск 10 от предложените в списъка 10 лица, сред които се прави визбор за служебен премиер, да откажат. "Когато съществува възможност те да бъдат избирани за премиери, трябва да се има предвид, че това е ситуация, в която съответният човек може да се окаже и трябва да е подготвен за това. При списък от 10 лица няма реален риск това да се случи".
Минчев отхвърли тезата, че с промените в Конституцията, в съответствие с които чужди граждани могат да стават депутати и министри, ако имат праг на уседналост, се отваря вратата за хора, които могат да попаднат под чуждо влияние. "Тази възможност за българи и с друго гражданство да заемат позицията на народен представител, се появи още през юли, но не мисля, че ако някой иска да оказва зловредно влияние върху българската държава, това ще бъде спънката пред него. Въпросът е да имаме добре работещи служби, а не да се ограничават гражданите."
Няма нищо изненадващо във факта, че президентът може да оспори новите текстове, но подчерта, че правен вакуум може да настъпи, ако новите текстове, които влизат в сила на мястото на старите, бъдат обявени за противокунституционни, а старите не бъдат възстановени..
В частта за съдебната власт има възможност да бъде създаден правен вакуум, защото новите текстове изцяло са създадени на мястото на старите. Той обаче изрази надежда новите текстове да издържат конституционния тест.
Интервю - звуковия файл:
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..
Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист. Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...
Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции. При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..
„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..
Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар. „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..