Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етнографският музей изпраща добра и богата година

Във втория ден от коледния цикъл гостуваме на директора на Етнографския муязей в Пловдив доц. Ангел Янков, за да изпратим отиващата си вече година и да си припомним най-хубавите моменти от нея. Според него отминаващата 2023 година, за  разлика от предишните епидемични години, е  изпълнена с много събития и богата програма.

В програма "Точно днес" той припомни, че Рождество Христово е един от големите Богородични празници.

"Ако вчера на Коледа в центъра е Рождеството, то днес се отдава почит на Божията майка. Също така е и  празник и на бащата. Тържествено се празнува  св. Йосиф и родът на Цар Давид, защото той е от давидово коляно. В народна среда празникът има и други измерения. Освен, че това е време, когато продължават богатите блажни трапези със свинско месо, вино и ракия, за разлика от постните трапези на Бъдни вечер, хората се веселят и никой не работи. В народна среда се прави и богородичен хляб, който се раздава за здраве и плодородие. Освен това в някои краища се прави и кокоши курбан, което подсказва, че  празникът има древни корени", обясни доц. Янков.

По думите му вторият ден от Коледа е част от мръсните дни, които продължават от раждането до кръщението на Исус. В народната  култура вече имаме пълно развитие на празника. От коледуването до Стефанов ден.

"Така се образува една троица в календара, с което завършваме календарната година",  допълни директорът на музея.

Доц. Яноков отбеляза, че изминаващата година  за Етнографския музей е била много богата и изпълнена със събития.

"Заедно с това музея се трансформира. Оборудваме втора сграда в Стария град, която ще бъде като филиал на РЕМ. Там също ще  има експозиция. Спечелихме два проекта към Мнистерство на културата. Приключи обществената поръчка за ремонт и реставрация на сградата на ул. Съборна. Така че продължаваме напред и мислим, и си мечтаем за новата експозиция, която ще обогати залите на музея", допълни доц. Янков

Очаква се през следващата година проектът да се финализира.

Повече може да чуете от интервюто в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27