Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За първи път от 10 година насам:

България работи успешно по утвърждаването си като член на ЕС

До края на 2024 година ще получим дата за приемането ни в Шенген

Любомир Стефанов
Снимка: БГНЕС

Новата година започна не само с поляризация на мненията за съветските паметници, но още с първите дни от нея се появиха много въпросителни за съдбата на правителството. Да очакваме ли поредни трусове на политическата сцена при ротацията на кабинета? 

Отговорите търсим от Любомир Стефанов, политолог и университетски преподавател. Той смята, че 2024 ще бъде година за избори на България, но това включва да изберем да гледаме историята по адекватен начин. Политологът прогнозира, че ще имаме само европейски вот през юни.

"Престрелката между Румен Радев и управляващите ще продължи, аз се надявам това да е така, защото стана ясно, че това не е институционална вражда, а е личен проблем на Радев с формата на държавно управление и посоката, по която върви държавата", каза политологът. Той посочи, че Радев се е вживял в ролята на президент, а след две години няма да е такъв. По повод на последното изявление на Радев за половинчатите решения, Стефанов каза, че е редно да се вижда как живеем в България, и изказването му сочи комплекс за малоценност.  

"България има шанс да си върне мястото, там където е била, една прилично развита средна икономика за Европа, с богата история и перспектива за бъдеще", смята Любомир Стефанов. Според него за първи път от 10 години насам, реално България прави нещо успешно по утвърждаването си като член на ЕС. По въпроса за Шенген той поясни, че предстоят юридически анализи, защото няма полуприемане. 

"България трябва да договори окончателното си приемане и ще продължи активните преговори с Австрия, както и да се подготви за преговори с формата на следващата ЕК", допълни още Стефанов. Той не очаква изненади при ротацията на кабинета, но ще има смяна на министри.

ДПС и активността на Делян Пеевски: "Очевидно той имаше желание да бъде лицето на ДПС, само че това бе така, докато се намеси Ахмед Доган. В партиите нещата не се случват по този начин, а тук почетният председател нарежда. Тази партия отдавна не се е реформирала."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56