Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аргументите на Радев срещу Конституцията не са само лични

Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд за промените в основния закон, които бяха приети от парламента на 20 декември. Той  атакува начина на съставяне на служебно правителство, както и възможността българи с двойно гражданство да бъдат избирани за депутати и министри. Държавният глава счита за противоконституционна възможността със закон да се определят квалифицирани мнозинства за избора на ръководства на държавни органи, както и разпоредбите, уреждащи срока на пълномощията на Народното събрание. По отношение на промените в глава "Съдебна власт" се оспорва новият ред за назначаване на председателите на върховните съдилища и главния прокурор, който позволява това да става и без издаване на президентски указ. Според преподавателя по конситуционно право Наталия Киселова не е коректно да се каже, че възраженията на държавния глава са защото го засягат лично. По- скоро трябва да се гледа в по- широк мащаб. Внимателният прочит на мотивите показва, че те се по- скоро на полето на политиката, а не толкова на съдебната власт. Още повече, че голяма част от разпоредбите ще действат след неговия мандат.

Така че личният мотив на президента можем да го разглеждаме по- скоро частично, смята доц. Киселова. Аз очаквам народни представители също да сезират КС, така че предстоят интересни месеци.

След като се възстанови работата на НС предстои да бъдат избрани членове на Комисията на противодействие на корупцията с 2/3 мнозинство, което ще е първото прилагане на промемен конституционен текст. 

НС трябва да промени законите, които се отнасят за длъжностите, които могат да бъдат служебни премиери, за да знаят заемащите ги дали след мандата си, ако приемат, ще се върнат на тази длъжност или не. Това ще промени и начина по- който се назначават тези, защото голяма част от тях са ярки политически фигури. Както и дали президентът избира на кого да предложи или ги кара по списъка, предложен от основния закон.

Така са писани нормите, че все да сме в политическа криза. Сроковете са така направени, че това може да създаде вътрешно напрежение при свикването на ново НС и разпускане на старото, което сроде новата конститутция ще действа до изборите.

Вече са определени трима съдии съдокладчици- конситтуционни съдии и може да се предположи, че до края на месеца искането ще бъде здопуснато, още месе- за събиране настановища и след края на февруари може да се очаква сравнително скоро решение след май- юни, прогонозира доц. Киселова.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50