Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мнозинството пловдивчани решава за "Альоша"

Пловдивчани трябва да бъдат попитани чрез местен референдум какво е тяхното мнение за паметника "Альоша"

Ако те категорично кажат: "Да, ние искаме паметникът да бъда преместен", тогава изпълнителната власт в лицето на Общинския съвет трябва безапелационно да се съгласи с тяхната воля.

Или обратното - излизат и казват: "Не, сантиметнален е, той е символ на град Пловдив, не искаме да бъде преместен", тогава няма да се пипа!

Това заяви пред Радио Пловдив депутатът от ИТН Станислав Балабанов. Той представи позицията на своята партия, че такъв тип казуси, които са общественозначими, трябва да се решават след пряко допитване до хората чрез референдум. В случая с паметника "Альоша" чрез местен референдум.

Балабанов е категорично против "някакви фракции около Демократична България, ДСБ и прочие да налагат нещо такова, без да питат хората. Това е вредно за самите тях и те ще бъдат наказани на едни следващи избори", убеден е пловдивският депутат.

Той припомни, че групата от четирима общински съветници от ИТН в Пловдив са внесли предложение в местния парламент първо да бъдат питани пловдивчани и тогава да се предприемат действия за паметника "Альоша". Така е редно и правилно.

За нас пловдивчани са най - важните

Решава мнозинството. След като един рефередум излезе с повече от 50%, за да е валиден от пловдивчани и те отсъдят тежката си дума, слабо ме интересува мнението на няколко зомбирани фракции, които каквото и да им кажеш на днешно време, тяхното мение не се променя, коментира пловдивчанинът.

Това е най - демократичният подход. Глас народен - глас Божий!

Балабанов припомни, че в Швейцария има референдуми почти всеки месец. И потита иронично: Да не би там да живеят по - зле от нас?"

Втора жалба в КС срещу конституционните промени

"Има такъв народ" и "Възраждане" внесоха днес втора жалба в Конституционния съд срещу промените в основния закон на държавата. 

Ние оспорихме промените в тяхната цялост, обясни пловдивският депутат. Той припомни, че много преди президента Радев от ИТН са заявили от трибуната на Народното събрание, че няма как да приемат по този безскрупулен начин да им се налагат един път със сила и втори път - глупави предложения за промени в Конституцията. 

Балабанов определи като логичен ход оспорването на тази промени. 

Той даде пример с промените, свързани с правомощията и мандата на главния прокурор. За да бъде променено нещо такова, трябва да има Велико народно събрание, каза Балабанов и се позова на решение на КС от 2003 година. Там ясно е записано, че по отношение на прокуратурата и главния прокурор, както и по отношение на правомащията на президента, такива промени се правят само от Велико народно събрание.

Станислав Балабанов каза, че от БСП са се скрили и не са се включили към жалбата до КС на ИТН и "Вазръждане".

За едно такова нещо не се кани на маса, нито се кани на разговори. Дори с "Възраждане" не сме имали предварителни договорки или разговори. Нормално беше, от дената и от другата страна се получиха предложенията. Просто ги стиковахме и ги входирахме.

БСП не обелиха и дума по въпроса, подчерта пловдивският депутат.

Тяхна воля, те трябва да дават отговорите, подчерта той.

Народното събрание и служебните кабинети

Не би трябвало държавата да се превръща в авторитарна парламентарна република! Не може парламенът да слее всички институции и да ги комадва!

Затова ние ги оспорваме и съм радостен, че все още има независими конституционни съдии, които съм сигурен, че ще ги спрат тези промени.

Новият парламентарен сезон

Пловдивският депутат от ИТН определи като риск, че въобще сме позволили такива като Кирил Петков и Асен Василев изобщо да са на власт.

80% от обществото не одобряза това правителство. То е с по - ниско доверие и от правителството на Жан Виденов, заяви Балабанов.

Такива като Кирил Петков историята ще ги забрави и колкото по - бързо ги забрави, толкова по - добре.

Нито ще има еврозона през 2025 година, нито ще има Шенген.

Въздухът и водата могат да си ги занесат някъде в Канада. Истинският Шенген е по сухопътна граница.

Интервюто на Неда Велкова със Станислав Балабанов е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

По-важно е кой управлява България, не кой дава думата в НС

Основната част от фалшивите новини в българското информационно пространство са посветени на приемането на еврото, на българската сигурност и отбрана, на мигрантите и приемането на България в Шенген. Това се посочва в изследване на Българското училище за политика „Димитър Паница“.  Политологът Георги Проданов, който е работил по това изследване,..

обновено на 08.11.24 в 16:39
Станислав Балабанов

Директорът Васил Василев е срам за Народния театър

От „Има такъв народ“ (ИТН) смятат, че заради скандала пред Народния театър снощи оставки трябва  да подадат както министърът на вътрешните работи Атанас Илков, така и директорът на театъра Васил Василев. От партията ще искат частично касиране на изборите заради нарушения в част от секциите, включително такива в Пловдив и областта.  Според..

публикувано на 08.11.24 в 16:15
Младен Влашки

Сблъсъкът не идва от пиесата на Шоу, а от времето, в което живеем

Обижда ли България и българите спектакълът "Оръжията и човекът"? Протестиращите пред Народния театър "Иван Вазов" в столицата биха отговорили утвърдително. За съжаление, те приемат като правилни и действията си срещу зрителите, част от които бяха блъскани и обиждани и не успяха да влязат в залата. Темата коментира Младен Влашки, литературен историк..

публикувано на 08.11.24 в 15:25

Болница "Свети Мина" трябва да се управлява с яснота и прозрачност

МБАЛ "Свети Мина" има място в общинското здравеопазване и има начин да бъде стабилизирана . Това заяви в интервю за програма "Точно днес" бившият прокурист на болницата д- р Калин Калинов, който временно пое управлението на МБАЛ “Свети Мина”, до провеждането на конкурс.  Решението беше взето от Общинския съвет след като предсрочно бе прекратен..

публикувано на 08.11.24 в 11:18

Има голяма промяна от първия мандат на Тръмп между ЕС и САЩ

Поне засега лидерите на ЕС не показват притеснение от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Вече някои от тях го поздравиха за изборната победа, но всички си дават сметка, че ще е трудно и непредсказуемо, коментира в предаването "Точно днес"  Любов Панайотова , директор на фондация "Европейски институт".  Трудности ще има в икономическите..

публикувано на 08.11.24 в 10:03