Екип от студенти и преподаватели на Медицински университет - Пловдив се класира за втората фаза по програма на фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ наречена Beyond 2023-2024. Целта е да се разработи дигитално иновативно решение в борбата с болката. В надпреварата участват над 30 екипа, като резултатите ще станат ясни пред април.
Работата по проекта на пловдивските учени продължава, те разработват иновативно лекарство срещу болката и депресията на стотици хиляди хора страдащи от невродегенеративни заболявания. Продуктът е базиран на ашваганда, канабисови терпени и жълта комунига. Интересното е, че това са вид лепенки, които са свързани с дигитално устройство.
Студентите продължават проучванията си над иновативното решение за мениджмънт на болката, благодарение на което лекарят получава навременна информация за симптомите на пациента, които му причиняват страдание, и оказва ефективна помощ. Екипът на Beyond, който е част от тази фондация, подкрепя млади учени, предприемачи и хора с идеи да развиват своите концепции, като осигурява доказана методология, ментори, достъп до финансиране и 30 партньори в ЕС.
Пациентите, страдащи от множествена склероза, болест на Паркинсон, хронична болка и диабетна полиневропатия ще имат достъп до нов, модерен " нетрадиционен" продукт. Чрез алтернативното лечение ще се окаже персонализирана грижа на болните с помощта на Artificial intelligence (AL).
Живка Танчева разговаря с Атанас Шопов, студент 1 курс в магистърската програма на специалността „Фармацевтичен бизнес мениджмънт“ на МУ-Пловдив.
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..