В средата на зимата, на Атанасовден, българите почитат зимните студове. Според фолклора ни с празника на Св. Атанасий си тръгва и зимата. Съвпадение или не – януари започна със студове и ниски температури, но днес времето поумекна.
Точно така в двете крайности се люшкат и пловдивчани, за които новата година постави на дневен ред една тема, чиито корени са още от началото на прехода. Възкръсналата идея за премахването на паметника Альоша от Бунарджика за пореден път разедини пловдивчани. За същността на дебата, погледнат през погледа на историка, ще бъде разговорът с проф. Димо Чешмеджиев, университетски преподавател и учен от БАН.
Още от темите на деня:
От четвъртък, 18 януари, Смолян обявява грипна епидемия. За вирусите посред зима и за предприетите противоепидемични мерки говорим с д-р Мими Кубатева, директор на Регионалната здравна инспекция в Смолян.
На Атанасовден, празникът на ковачите и ножарите, отправяме поглед към старите занаяти. В българските традиции ви потапяме с ножаря Евгени Димов. Той е представител на Сопотската гравьорска школа.
От там се отправяме на юг към Белозем. Поводът е Международен конкурс за детска рисунка „Животът на един щъркел“. Повече за събитието ще научим от Мария Благоева, учител по български език и литература в ОУ „Гео Милев“ в Белозем.
В минутите за култура Веселина Пеева ни повежда из света на книгите. Говори с Деметра Димитрова от издателство „Хермес“ за интересните автори и заглавия през тази година.
"Добро утро, ден!" е с гостуването на галериста Сим Алексиев, който само след броени дни ще ни покани на поредната нова изложба в галерия „Възраждане“.
Започваме след новините в 6 и сме до 9:30.
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Кристиян Владов – главен уредник в Природонаучния музей в Пловдив и специалист по приложна хидробиология. Куратор на залите „Риби“ и „Сладководен аквариум“, изследовател на водния свят и участник в експедиции чак до Антарктида. Той е сред участниците в 33 българска експедия до Ледения континет,..
Градът е полупразен, завладян от обичайната юлска жега. Тези, които сме още тук - най- коравите пловдивчани, разчитаме на утешителната вяра в августовската отпуска, пием ледени фрапета и благославяме наум изобретателя на климатика - почитаемият мистър Уилис Кериър. Днес в предаването освен свежа музика и интересни теми сме ви приготвили..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения ще разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за отглеждане и развъждане на..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
"Да бъдеш нестандартен учител, това често значи да вървиш по ръба" - думи на Станислава Йорданова, отличена в Националния конкурс за нестандартни учители организиран от Бургаски държавен университет “Проф. д-р Асен Златаров” и Департамент КПРПС - Бургас . Определя тази награда като "връх" в своя личен път на израстване! Такова признание не се..