Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Точно днес“ на Атанасовден между делника и празника

Снимка: Яница Марова

В средата на зимата, на Атанасовден, българите почитат зимните студове. Според фолклора ни с празника на Св. Атанасий си тръгва и зимата. Съвпадение или не – януари започна със студове и ниски температури, но днес времето поумекна.

Точно така в двете крайности се люшкат и пловдивчани, за които новата година постави на дневен ред една тема, чиито корени са още от началото на прехода. Възкръсналата идея за премахването на паметника Альоша от Бунарджика за пореден път разедини пловдивчани. За същността на дебата, погледнат през погледа на историка, ще бъде разговорът с проф. Димо Чешмеджиев, университетски преподавател и учен от БАН.

Още от темите на деня:

От четвъртък, 18 януари, Смолян обявява грипна епидемия. За вирусите посред зима и за предприетите противоепидемични мерки говорим с д-р Мими Кубатева, директор на Регионалната здравна инспекция в Смолян.

На Атанасовден, празникът на ковачите и ножарите, отправяме поглед към старите занаяти. В българските традиции ви потапяме с ножаря Евгени Димов. Той е представител на Сопотската гравьорска школа.

От там се отправяме на юг към Белозем. Поводът е Международен конкурс за детска рисунка „Животът на един щъркел“. Повече за събитието ще научим от Мария Благоева, учител по български език и литература в ОУ „Гео Милев“ в Белозем.

В минутите за култура Веселина Пеева ни повежда из света на книгите. Говори с Деметра Димитрова от издателство „Хермес“ за интересните автори и заглавия през тази година.

"Добро утро, ден!" е с гостуването на галериста Сим Алексиев, който само след броени дни ще ни покани на поредната нова изложба в галерия „Възраждане“.

Започваме след новините в 6 и сме до 9:30.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Празнично утро с "Шейкър"

Най-светлото утро посрещаме заедно! С надежда за по-добри дни и за повече топлина в отношенията помежду ни, ви срещаме на Великден! Традиции, история, духовност, мисъл за живота и природата, се вплитат в минутите до 10.  "Християнското изкуство е наситено със символика. Символичните изображения преобладават, предвид няколко фактора. Още..

обновено на 04.05.24 в 16:14

"Вход свободен" на Разпети петък

На най- тъжния ден за християните дори природата посърна и помръкна, а небето цяла нощ плака. Но след скръбта за саможертвата на Божия син иде надежда и светлина със силата на  христовото възкресение! Както слънчевите лъчи пробиват оловните облаци след буря, така и вярата побеждава унинието въпреки всичко. И  нима точно тъгата не е почвата , от която ще..

публикувано на 03.05.24 в 09:55

“Точно днес“ на Разпети петък за пречистващото страдание

Разпети петък е най-тъжният ден за православните християни, ден на скръб и на смирение. Ден, който ни навежда на мисълта за тленността на тялото и силата на духа. Ден за пречистващо страдание, което ни учи, че след мъката идва светлината. И точно затова обръщаме поглед към каноничните и етнографски символи, свързани с Разпети петък. За..

публикувано на 02.05.24 в 16:47

"Ден след ден" на Велики четвъртък

Първоначалното правителствено разрешение частен инвеститор да построи детска болница бе спряно след негативната реакция на почти всички основни политически играчи. Най-активно се противопоставиха от Обществения съвет за създаване на национална детска болница. Ще разговаряме с Надежда Цекулова, журналист и граждански активист, за трудното намиране на..

публикувано на 02.05.24 в 14:35

Поетично и мистично във „Вход свободен“

„Когато ви се струва, че целият свят е срещу вас, спомнете си, че самолетът излита срещу вятъра!”  Днес и във времето до 15 часа, говорим за представянето на дебютния поетичен сборник "Април", на младия асеновградски творец и актьор от театър „Арте”, при НЧ „Родолюбие”, Димитър Стоянов. Ще говорим за това, какво е молитвата, от гледна..

публикувано на 02.05.24 в 09:30