"За първа година в бюджета на висшите училища не е удовлетворено нито искането на министъра на образованието и науката, нито искането на синдикатите, нито искането на Съвета на ректорите за оценка на качеството. Това е една вече изтъркана дума в устата на политиците и за радост, ентусиазмът на преподавателите във висшите училища все още изпълнява критериите за качество, независимо че нито финансирането е налично, нито доходите на преподавателите са на необходимото ниво. Когато човек отиде в политиката и като напусне академичната общност, се вижда раздвояване на личността - в академична среда говори като нас, а в политиката се самозабравя и говори неверни неща". Това заяви председателят на Синдикат Висше образование и наука - КНС проф. д-р Лиляна Вълчева.
Тя бе категорична, че членовете на Синдиката настояват, както е записано в Закона за висшето образование, най-ниската начална заплата на асистент да бъде 2 200 лв от 1 ануари 2024 г., защото за това има достатъчно средства. Те обаче не са достатъчни, за да бъдат удовлетворени напълно заплатите за останалите академични длъжности. За заделените 39 млн няма яснота как ще бъдат разпределени.
Проф. Вълчева подчерта още, че специалистите с образователна степен "магистър" трябва да получават начална заплата поне около 1500 лв.
Тя не отрече, че с представителите на властта има диалог, но уточни, че той е на ниво "празни приказки".
Служителите с висше образование трябва да имат решение за заплатите си, защото някои от тях с образователна степен "бакалавър" дори получават под 1000 лв.
И проф. Цоков, и акад. Денков коментират, че до края на януари ще се приеме някаква методика, знаят и това, че нашият синдикат от години анализира цялата система и сме доказали, че неравенствата в държавните висши училища са най-големи. Има висши училища с 1350 лв средна брутна работна заплата, но има и такива с 3600 средна брутна работна заплата. Неравенствата са 1 към 3".
Проф. Вълчева изрази несъгласието си със заявеното от акад. Денков на срещата в Пловдив, че трябва висшите училища да се върнат към качеството. "Акад. Денков, ако се е откъснал в политиката от академичните среди, вероятно мисли, че неговите колеги работят в хаос. Напротив - критериите за качество действат много активно в системата на висшето образование. Да не се изказва неподготвен и да прави разнопосочни изказвания в зала и при срещата с академичното ръководство на АУ. Това е обида за нашата система. Не може в залата пред колегите да каже, че е грешка договарянето на минимални заплати. А как да диференцираме по-нататък, ако не положим минимума?! След това критериите са много точно разписани".
Проф. д-р Вълчева бе категорична, че членовете на синдиката застават категорично зад исканията си за повишаване на доходите и стартират подготовката на декларация и впоследствие протестни действия, ако до средата на февруари няма решение.
Цялото интервю - звуковия файл:
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..