Ще откъснем 30-я лист от календара на януари 2024-та година осъзнавайки, че сме почти в самия край на началото. С въпросите симптоматично ли е това, което се е случило в живота ни дотук, приписвайки очакваното хубаво на новата година, или предстоящият ни дълъг път по трасетата на времето ще ни донесе по-големи изненади, подреждаме темите "Точно днес".
Подред: Ако препоръката за колективно здраве в болното ни време е да си поставим маски, въпросът за духовното и материално оцеляване на Висшите учебни заведения в страната и хората на науката изисква решения в прагматичен контекст. Синдикат Висше образование и наука -КНСБ и Синдикат Висше образование -КТ Подкрепа настояват разпределението на предвидените в ДБ за 2024 г. средства за увеличаване възнагражденията на академичния състав в държавните висши училища да се ускори, като увеличението на началните основни месечни работни заплани на Академичния състав е с начална дата 1 януари 2024 г. Преди началото на срещата на академичната общност и синдикатите в Пловдив за подписване на протестната декларация срещу ниските доходи - събеседник е председателят на синдикалната организация в УХТ д-р Илиян Добрев.
За да не остават у хората съмнения, че се отваря институционален чадър върху злоупотребата с власт, лидерът на парламентарната група нан ДПС Делян Пеевски се закани да задава въпроси и призова институциите да започнат да работят, а президента Румен Радев - да си подаде оставката и да излезе на политическия терен като партиен лидер. Каква политическа алтернатива очакват българите и доколко тя е неизбежна - за политическите сигнали в първия месец от 2024-та година - събеседник политологът д-р Александър Димитров.
Община Пловдив и Регионален археологически музей - Пловдив откриват изложбата "Библиотека "Борис Дякович" - история и документи и образи", проследяваща паметта за бъблиотеката, свързана с делото на видния пловдивски учен, на когото днес дължим съществуването на Археологическия музей и на народната библиотека "Иван Вазов". За събитието ще разговаряме с куратора на изложбата и експерт "Изложби и събития" в музея Екатерина Илиева.
В рубриката "Евранет плюс" Силвия Петрова разказва за публично-частното сдружение на пристанищните органи по инициатива на ЕС, чиято цел е да се хармонизират мерките за сигурност и подобри обменът на информация за справяне с трафика на наркотици и организираната престъпност.
В минутите за култура след 9 .00 разговаряме за новия роман "Еликсир" на живеещата в Шотландия писателка Капка Касабова, за който престижните издания "Financial Times" и "The Economist" коментират, че "авторката дава уроци по изгубени светове по поречието на Места".
Гост в "Добро утро, Ден" тази седмица е известният телевизионен оператор и фотограф Александър Маринов.
Във понеделник сутрин и все още с празнично настроение, говорим за образование,здравеопазване и изкуство. Даваме думата на младите хора, за да разкажат какво ги тревожи и какви са проблемите, които трябва да се решат за да останат да живеят и работят в страната си. Говорят студентите по медицина, които излизат на протест в шест града - Пловдив, София,..
Часове след Денят на славянската просвета и култура Ви разказваме за формата "Буквоплет". Какво представлява, как се провежда и защо е толкова любимо на децата състезанието по правопис ще попитаме организатора Силвана Джамбазова. Тя ще бъде наш гост заедно с децата финалисти в приключилия само преди седмица последен етап на формата, провел се във Велико..
Тази неделя говорим за глаголицата, с Нора Пенева. Тя е писател, вдъхновител, изследовател. Нейни са книгите „Буки“ и „Глаголически именник и нумерология“. Очаквайте и астробюлетина за юни, със Стефи Недевска. Очакванията ни за нещата, по-често, са някак по-сладки и свежи от реалността на изживяването. Но, този юни ще бъде..
В навечерието сме на най- светлия и най- безспорен български празник – 24-ти май! Честването му тази година съвпада с 1170-та годишнина от създаването на славянска писменост и 1160 години от приемането на християнството. За двете годишнини и за избора, който България прави преди 12 века ще ни припомни проф. Христо Матанов. Ще..
Всяка година по това време в страната започва абитуриентската треска. Родителите ритуално изпращат неусетно порасналите си деца в света на реалния живот, а те посрещат събитието , възторжено броейки до 12, поели за бала, след който се очаква да станат самостоятелни хора. Всички по реда си сме минали по този път, пълни с надежди и мечти за..