Александър Маринов е известен в Пловдив телевизионен оператор и фотограф. Дълги години е работил в БНТ-Пловдив, а по-късно и в телевизия „Европа“. От 17 години има свое студио за фотография и видео заснемане.
Завършил е магистратура по специалността „Филмово и телевизионно операторство“ в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 1997 година. Поставя на пиедестал своите учители в операторското майсторство, и е твърдо убеден, че трябва да се спазват научените от тях правила. Споделя, че всяка снимка изразява емоционалното състояние на този, който я прави. И вярва, че пред всеки има различни пътища, но всичко е въпрос на избор.
Александър Марнов не може без светлината, след нея тръгва всяка сутрин, веднага след сутрешните ритуали. Няма ден, в който утрото му да не започва с двучасова фоторазходка из Пловдив.
Неговата голяма мечта е да снима Формула 1, защото е предизвикателство.
„Просто трябва да избереш гледната точка. Както е в живота. Трябва да имаш различен подход с всеки човек, с който се срещаш“, казва Маринов.
Алекандър Маринов споделя, че най-хубавото нещо, което му се е случвало в професията, е възможността да снима папа Йоан Павел Втори при посещението му в България. И не може да скрие вълнението си, когато говори за тази среща.
„Бяха около 35 телевизионни камери и около 70 фотографи. И от всички папа Йоан Павел Втори, светла му памет, с ръка ме повика и ме благослови. Той беше страшно благ човек. Още съм под влияние на тази среща, нищо че са минали десетки години от нея“, споделя известният оператор.
На неговия стоп-кадър са децата и съпругата му. Те са негов приоритет.
„Всеки трябва да намери своя приоритет. Защото независимо дали има прегради, предизвикателства, сенки и т.н., те трябва да се преодоляват, тъй като светлината винаги излиза. И тя е водещата. Хората трябва да знаят, че светлината неминуемо ще ги огрее, дори когато е най-тъмно или най-студено“, категоричен е Александър Маринов.
Цялото интервю с Алекснадър Маринов можете да чуете в звуковите файлове.
Във понеделник сутрин и все още с празнично настроение, говорим за образование,здравеопазване и изкуство. Даваме думата на младите хора, за да разкажат какво ги тревожи и какви са проблемите, които трябва да се решат за да останат да живеят и работят в страната си. Говорят студентите по медицина, които излизат на протест в шест града - Пловдив, София,..
Часове след Денят на славянската просвета и култура Ви разказваме за формата "Буквоплет". Какво представлява, как се провежда и защо е толкова любимо на децата състезанието по правопис ще попитаме организатора Силвана Джамбазова. Тя ще бъде наш гост заедно с децата финалисти в приключилия само преди седмица последен етап на формата, провел се във Велико..
Тази неделя говорим за глаголицата, с Нора Пенева. Тя е писател, вдъхновител, изследовател. Нейни са книгите „Буки“ и „Глаголически именник и нумерология“. Очаквайте и астробюлетина за юни, със Стефи Недевска. Очакванията ни за нещата, по-често, са някак по-сладки и свежи от реалността на изживяването. Но, този юни ще бъде..
В навечерието сме на най- светлия и най- безспорен български празник – 24-ти май! Честването му тази година съвпада с 1170-та годишнина от създаването на славянска писменост и 1160 години от приемането на християнството. За двете годишнини и за избора, който България прави преди 12 века ще ни припомни проф. Христо Матанов. Ще..
Всяка година по това време в страната започва абитуриентската треска. Родителите ритуално изпращат неусетно порасналите си деца в света на реалния живот, а те посрещат събитието , възторжено броейки до 12, поели за бала, след който се очаква да станат самостоятелни хора. Всички по реда си сме минали по този път, пълни с надежди и мечти за..