Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Среща с проф. д-р Пенка Стефанова

В Международния ден на жените и момичетата в науката

| обновено на 11.02.24 в 09:54 | Интервю

Международният ден на жените и момичетата в науката – 11 февруари, обявен от ООН с цел постигане на равен достъп до образование и възможност за реализация в науката.

За поредна година Медицински Университет - Пловдив събра хабилитираните преподаватели – професор и доценти – жени, жените учени с ОНС „доктор“ и зачислени в докторантура, както и всички, сътрудници, лаборанти, студенти от нежния пол, работещи активно в областта на науката.

Проф. д-р Пенка Стефанова срещаме след участието й в "Научно кафене", организирано от Медицински университет-Пловдив по повод Международният ден на жените и момичетата в науката. Един откровен разговор за предизвикателствата на времето и професията, за отдадеността и устойчивотта, в развитието на един от водещите специалисти по детска хирургия в България. На въпроса как една жена се изкачва толкова високо в една утвърдено мъжка професия, проф. Стефанова отгоаря:

 - „В хирургията няма дами и господа, в хирургията има хирурзи. Има знания, възможности и огромен труд! Успехът винаги е съпроводен с лишения, дисциплина. Хирургията е магия, и тази магия е надделявала над умората.

Още от студентската скамейка, никой не можеше да ме разубеди в това, че искам хирургична дисциплина. Разбира се, имало е моменти на разочарования, на невероятна мъка и трудности,  но, Слава на Бога, не съм се отказала! Казах ви – магия е! Но, когато скоро мои студенти ме попитаха, им казах, че не съм от хората, които искат да се върне времето назад. Не искам нито един ден назад, защото знам какъв неистов труд е било всичко! Но днес – удовлетворението е несравнимо с нищо!“

Проф. д-р Пенка Стефанова е началник на клиниката по детска хирургия в УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив.

Проф. Стефанова е водещ специалист по детска хирургия в България. Завършва медицина в Медицинския университет в Пловдив през 1983 г. Специалност по обща хирургия добива през 1989 г., а 2 години по-късно и по детска хирургия. Доктор по медицина става през 1996 г. През 2010 г. завършва Факултета по обществено здраве в Медицинския университет в Пловдив и става магистър по здравен мениджмънт. Преподава и води практически упражнения по детска хирургия на студенти в Медицинския университет в Пловдив.

След дипломирането си започва работа като асистент в клиниката по детска хирургия в УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив. От 2008 г. е ръководител на клиниката. През същата година става доцент. Професор става през август 2014 г. Тя е председател на Българското дружество по детска хирургия и зам.-председател на Българското хирургично дружество. Член е на Световната асоциация по детска хирургия и на Европейската асоциация по детска хирургия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Любомир Стефанов

Вотът на недоверие е репетиция за "Възраждане" да се преброят

Може ли да се окажем в поредната режисирана политическа криза преди приемането ни в еврозоната?  Според политолога Любомир Стефанов това, което  което ще се случи по време на вота на недоверие, отново ще бъде облечено под формата на аргументи, а по същество ще бъде голословен популизъм.  "Съдейки по капацитета на народните представители, които..

публикувано на 02.07.25 в 10:24

Кръвният център получи дарение от "Аз Вярвам и Помагам"

Регионалният център по трансфузионна хематология в Пловдив получи дарение Мобилен пункт за кръводаряване от кампанията „Аз Вярвам и Помагам“. Новото превозно средство е напълно оборудвано с модерна апаратура, позволяваща провеждането на кръводарителски акции при пълна автономност – навсякъде и по всяко време.  Директорът на кръвния център д-р..

обновено на 02.07.25 в 08:50

Литературна катедра в ПУ чества 30-годишнина

Единствената в България катедра по история на литературата и сравнително литературознание към Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" чества 30 години от основаването си с международна конференция.  Надсловът на форума е „1001 нощ“ по идея на създателката на катедрата професор Клео Протохристова. Според нея знаменитият сборник с..

обновено на 02.07.25 в 08:50

В Пловдив през юли 1916 година са измерени рекордните 45,2°

Горещо ще бъде времето и тази година през юли съобщи в програма "Точно днес"  Мариана Попова, синоптик в Нацианалния институт по метеорология и хидрология. Според месечната прогноза очкваните горещини са за над 40 градуса. Обичайно за месеца тръгваме с горещо време. Така ще бъде и през повечето дни от месеца. Температурите са доста високи...

обновено на 01.07.25 в 11:29

ПГВАД “Христо Ботев” - училище със 118 годишна история

Професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ - гр.Пловдив има водеща роля в професионалното обучение, успешно внедрява дуалната система на обучение и получава международно признание, като съчетава умело занаята и творчеството, съхранява традицията и приема новостите. Основните приоритети на училището са..

публикувано на 01.07.25 в 11:05