Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необходими са мерки за защита на истината

Георги Лозанов
Снимка: Даниел Ненчев

Медийният експерт Георги Лозанов коментира в програма "Ден след ден" предложените промени в Закона за електронните съобщения за ограничаване на достъпа до сайтове, които разпространяват дезинформация.

Според него това е европейска препоръка и част от стратегията на ЕП и трябва да залегне в законодателсвото на държавите, членки на ЕС. Той припомни, че това е третият опит, който се прави най-после да се приеме текст, който да даде гаранция за борба с дезинформацията, която в ситуация на постистина има изключително опасни последици.

" А именно да убеди хората в нещо, което да е против техния собствен интерес. И те да гласуват за нещо или за някого и след това да се окаже, че това не е било тяхната воля. Тук не става дума за предпазване или за санкциониране на едно или друго мнение, а става дума да предпазиш хората от реални заплахи , които могат да им се случат в живота", обясни Лозанов.

Той даде пример с Брекзит и разочарованието на част от хората във Великобритания, които са получили неточна информация за процеса и които са гласували за него и след това са разбрали, че това не е била тяхната воля.

"Сега например  спокойно под натиска на руската пропаганда, може да се гласува за един практически диктаторски режим, който да има своите прояви в България. И някой ден, да дойде правителство лоялно към Путин, а не към нашите евроатлантически партньори", даде друг пример Лозанов

Той смята, че по тези хора, които сега реагират срещу закона е ясно кой засяга и са ясни зоните, в които той  ще изиграе защитна роля.

По думите му и сега операторите на социалните мрежи в определени случаи при нарушаване на човешките права и определени стандарти прилагат санкция  за прекъсване на достъпа на нелоялни профили.

"Стоим върху плаващи пясъци и са необходими мерки за защита на истината", каза Лозанов по повод казуса със самолета от Виена с емигранти и отзвука, който получи коментара на цифрата на пътуващите.

" Точно за това са нужни нови мерки за борба срещу дезинформацията или обратно казано за защита на истината. Включително и по отношение органите на властта. Този казус е очевиден и е достатъчно медийте да проявят настойчивост, за да стане ясна истината", поясни Лозанов.

Той е категоричен, че такива факти, които не подлежат на интерпретация се доказват лесно. Това е потвърждение от нуждата за много по-строги форми на регламентиране на източниците на информация, която да добива публичен достъп, смята още Лозанов.

Експертът смята, че едно и също съдържание трябва да бъде по един и същи начин регулирано в различните медиини платформи. Според него при сегашното законодателство традиционните медии са поставени в неконкуретна среда и неравнопоставеност.

Мнението му, относно  отразяване на казуса  "Нотариуса" и ефектът от интервюто на Путин  - може да чуете в интервюто, което 

 в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10