Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Онкозаболяванията при децата са лечими до 90 процента

Датата 15-ти февруари свързваме с Международния ден в подкрепа на децата, болни от рак. Идеята е на този ден да се разпространи убеждението, че всяко онкоболно дете заслужава възможно най-добратат медицинска и психологическа грижа. 

"Злокачествените заболявания при децата са множество и много различни от тези - при възрастните.  Всяко едно от тях принадлежи към групата на редките болести. Годишно от тях заболяват между 150 и 200 деца. Това са заболявания, за които се мисли по-рязко , затова насочеността по тази тема е много важна, защото понякога се стига до по-късно поставяне на диагнозата.  Най-честото от тези заболявания - острата лимфоплазна левкемия е лечимо в много висок процент от случаите в наши дни - 80,90% от децата могат да бъдат излекувани още с лечение на първа линия и да забравят, че са били болни от злокачествено заболяване." Това заяви проф. д-р  Мария Спасова - началник на Звено по детска онкохематология към клиниката по педиатрия в УМБАЛ "Св.Георги".

По думите й между  поставената диагноза в никакъв случай не е равна на обреченост. Засегнатите деца могат да имат внуци от това дете с цената на продължително и сложно за цялото семейство лечение.

Проф. Спасова уточни, че лечението в България следва международни и европейски протоколи. Методите на лечение са различни, в зависимост от диагнозата - дали става въпрос за болест на кръвта - левкемия, или солидни злокачествени тумори.. 

"При левкемия единственото лечение е химиотерапия, като се следват утвърдени протоколи в трите центъра в страната - София, Пловдив, Варна.

При солидни тумори лечението е комплексно и това прави сложността на лечение по-висока, защото трябва различни екипи във времето да се намерят в лечението на децата и те да бъдат координирани."

Семействата не са обременени с доставянето на  лекарства, защото има утвърдени механизми дори за нерегистрираните. Те се заплащат от НЗОК, а единственото, което се изисква от семейството, е да подаде допълнително документи за доставянето им. Съществува и механизъм, по който се предоставят и скъпоструващи и иновативни терапии, когато тяхната ефективност и безопасност са  доказани с научни данни.

"Така че  утвърдени механизми в страната има, независимо от липсите и тези механизми работят добре".

Една от основните причини пациентите да изберат лечение извън страната, е недобрата информираност за възможностите за лечение в България и съществуващото недоверие към здравната система, което невинаги е оправдано. В случаите на необходимост, когато медицински се налага и би било по-добре нещо да бъде направено в чужбина, самите ние инициираме подаване на документи към НЗОК. Тогава лечението също се заплаща с публични средства."  

Интервюто - звуковия файл:  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58