Родителите искат децата им да получат от образованието си както знания и умения, които да са им полезни в живота, така и ценности и собствен морал. Това сочи ново национално представително изследване на Асоциация Родители за нагласите на родителите към българското образование „Българското училище – погледът на родителите“.
За програма "Точно днес" социологът и ръководител на изследването Давид Кюранов уточни, че макар и общо позитивно настроени към училищното образование, родителите дават ясна заявка, че промяна в него трябва да има – това подкрепят общо 84%, като за повече от половината респонденти тя трябва да е цялостна (57%).
Средната оценка, която образованието в училище получава от родителите днес, е добър (4,31), като най-ниската оценка е в столицата (4,18), а най-високата – в селата (4,40), сочат данните от проучването.
По думите на Кюранов родителите очертават няколко проблемни точки. На първо място се посочва дисциплината на учениците (45%), което от една страна показва, че за самите родители е трудна задача да овладяват поведението на децата си, особено от тийнейджърска възраст нататък, а, от друга – че са склонни към повече възможности учителите да наказват децата в училище.
“Когато стане въпрос за дисциплина, не трябва да забравяме, че имаме образователна общност от трима основни партньора, като най-важният са учениците. Първата крачка е да уточним каква е представата за дисциплина на учителите от една страна и на родителите от друга, както и каква е представата на учениците за това какво е добро поведение и оценка на собственото им такова”, коментира Кюранов.
На второ място като проблем е поставен учебният материал (40%), който според родителите е 1) твърде много, 2) зле поднесен, и 3) разпределен сред твърде много учебници.
“Тези разкрития по отношение на учебния материал не ни изнанадват, те се появяват периодично в много изследвания. Твърде много учебен материал, твърде много учебници, претъпкана и претоварена програма – такава е оценката на родителите”, заяви Кюранов.
Родителите, които се занимават с училището на детето, често са поставени в трудна за разрешаване дилема – как да мотивират децата си да учат, без едновременно с това да загубят доверието на децата си и споделянето помежду им. Изследването показва, че, докато децата с лекота споделят за училищни дела с родителите си, то, когато стане дума за живота им онлайн, децата ревностно го пазят за себе си, което създава предпоставки да се сблъскат с различни опасности и да не споделят за това.
Данните показват също така, че учителите получават висока оценка от родителите по редица параметри – добра подготовка, преподавателски умения, уважение към деца и родители, внимание към децата. Родителите твърдо заявяват, че биха определили 70% от учителите на децата си като „добри учители“, а основният проблем, свързан с учителите, според родителите е липсата на млади преподаватели.
Проучването е проведено в периода септември – октомври 2023 г. с 807 родители от цялата страна. Реализирано е от Асоциация Родители със съдействието на изследователска агенция „Ноема“. Проучването e представително за родителите, които основно отговарят за образованието на детето.
Интервюто с Давид Кюранов е в прикачения звуков файл.
Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. В Пловдив..
Политологът Любомир Стефанов не вижда изненада в отказа на л идера на ГЕРБ Бойко Борисов да бъде премиер. Според него по-скоро изненада е изказването му, че ще върне първия мандат. Това мнение анализаторът изрази в програма "Ден след ден" Струва ми се, че виждаме поредния етюд от типичното поведение на политическия човек Борисов . Сутрин..
Няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград, заявиха днес експертите от Българската агенция по безопасност на храните по повод огнището на чума по дребните преживни животни в курортния град. То е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно. Пробите, дали положителен резултат за..
Как пазаруваме от кампании на намаления? По темата „Ние, потребителите“ прави допитване, което подсеща и насочва към важни аспекти при покупките с отстъпки. Доколко ми влияят рекламите за намаления и как избирам от кого и какво да закупя , когато ми обещават щедри отстъпки? Това са въпросите, които е полезно да си задаваме сега, когато..
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..