Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анексът към НРД е добър и за пациентите, и за системата

76-ият извънреден Събор на Български лекарски съюз прие и утвърди параметрите и условията, при които БЛС да подпише предстоящия Анекс към НРД за Медицински дейности 2023-2025 г.

С него се въвеждат промени, които от една страна трябва да отговорят на очакванията на обществото за разрешаването на различни социални проблеми, а от друга да подкрепят иновациите и да са от полза и за пациентите и лекарите. Една от важните промени за пациентите е предвиденият улеснен достъп до изследвания и диагностика и улесняване достъпа до еднодневни процедури в болници и диагностично-консултативни центрове, без да се налага хоспитализация на пациента. За първи път се въвежда „минимален“ и „максимален“ болничен престой за лечението на инсулт. Вече пациентите с тежък инсулт няма да бъдат изписвани след 4-тия ден, са с възможност за престой до 10 дни.

За това как промените ще се отразят на пациентите и на здравната система разговаряме с д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната лекарска колегия в Пловдив.
  
Той акцентира до по- лесния достъп до ЯМР, до който пациентите ще имат по- бърз достъп по преценка на лекаря- специалист. Д-р Цигаровски сподели, че е много важно хората да не си самоназначават такова лечение, а да се доверят на професионалистите. Единият мотив е, че тази скъпа диагностика се плаща солидарно от всички, а освен това не е и безвредно. 
Еднодневните престои от една страна ще спестят средства на болничните заведения, а от друга работят и за комфорта на пациента, коментира още д-р Цигаровски, припомняйки, че най- накрая с тази възможност може да изпълни съдържанието на ДКЦ- тата, създадени точно с тази цел преди години.
Няма драстични промени при прегледите при ОПЛ. Важно е обаче да се знае, че вече има безплатна ваксина срещу пневмококова инфекция за пациентите над 65 годишна възраст, подчерта д-р Цигаровски.
В коментар на обсъжданата не/възможност за преглед при свободно избран ОПЛ при отсъствие на титулярния, д-р Цигаровски обясни, че този проблем, възникнал през пандемията, не е актуален сега. Той обясни, че и сега всеки може да се прегледа в друго населено място със своята синя здравна книжка. 
Интервюто е в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56