Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Укрепиха къщата в „Капана“, но изкопът до нея пак се наводнява

Укрепиха къщата в „Капана“, стената на която се срути заради строежа на хотел до нея. Укрепването е факт от десет дни, а от Регионалната дирекция за национален строителен контрол са обявили, че сградата е безопасна за ползване. Изкопът на съседния строеж обаче продължава да се наводнява, като инвеститорът твърди, че водата идва от скрита водопроводна авария, а от ВиК са категорични, че става дума за подпочвени води.

Строежът в пловдивския квартал „Капана“ все още е спрян, в момента там се извършват само укрепителни дейности, съобщи инвеститорът Калин Ганев.

“РДНСК излязоха с предписание и отвориха къщата на хората, но въпреки всичко ние сме се погрижили за тях, ако искат да не живеят там, докато излезем до кота 0 и да укрепим абсолютно всичко. В момента е изпълнена на 90% стената откъм Константин Стоилов е укрепена по новите предписания, които ни дадоха РДНСК и проектанта“, посочи той

По думите на Ганев изкопът продължава да се наводнява. “Сутринта ВиК дойдоха, спряха уличния водопровод, водата в изкопа изчезна. Преди малко го пуснаха и водата отново се появи, за което ги уведомихме“, обясни той.

Инвеститорът твърди, че от независима лаборатория в Цалапица са взети проби от водата и резултатите показват наличие на хлор в нея. Говорителя на ВиК Йордан Чемишев обаче бе категоричен, че наводняването става от подпочвени води.

“Ако имаше такава авария, това е случай отпреди 3-4 години, представете си тази авария да работи 3-4 години, щеше да стане огромна дупка, в която ще пропаднат и други сгради. А защо точно на тази къща отива тази подпочвена вода, не мога да кажа“, добави той.

Междувременно собствениците на пострадалата къща все още живеят на квартира, разказа Ивалина Илиева. “Разбрахме се с инвеститора известно време да не сме вкъщи, да излеят основите и да се стабилизират нещата, като от негова страна имаме помощ и подкрепа в това отношение и малко по-спокойни да станат нещата и сигурни“.

В момента се изчаква да излезе доклада на експерта от ДНСК в столицата, за да се види каква ще е санкцията за инвеститора и след като тя бъде заплатена, строежът да бъде пуснат. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56