Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Укрепиха къщата в „Капана“, но изкопът до нея пак се наводнява

Укрепиха къщата в „Капана“, стената на която се срути заради строежа на хотел до нея. Укрепването е факт от десет дни, а от Регионалната дирекция за национален строителен контрол са обявили, че сградата е безопасна за ползване. Изкопът на съседния строеж обаче продължава да се наводнява, като инвеститорът твърди, че водата идва от скрита водопроводна авария, а от ВиК са категорични, че става дума за подпочвени води.

Строежът в пловдивския квартал „Капана“ все още е спрян, в момента там се извършват само укрепителни дейности, съобщи инвеститорът Калин Ганев.

“РДНСК излязоха с предписание и отвориха къщата на хората, но въпреки всичко ние сме се погрижили за тях, ако искат да не живеят там, докато излезем до кота 0 и да укрепим абсолютно всичко. В момента е изпълнена на 90% стената откъм Константин Стоилов е укрепена по новите предписания, които ни дадоха РДНСК и проектанта“, посочи той

По думите на Ганев изкопът продължава да се наводнява. “Сутринта ВиК дойдоха, спряха уличния водопровод, водата в изкопа изчезна. Преди малко го пуснаха и водата отново се появи, за което ги уведомихме“, обясни той.

Инвеститорът твърди, че от независима лаборатория в Цалапица са взети проби от водата и резултатите показват наличие на хлор в нея. Говорителя на ВиК Йордан Чемишев обаче бе категоричен, че наводняването става от подпочвени води.

“Ако имаше такава авария, това е случай отпреди 3-4 години, представете си тази авария да работи 3-4 години, щеше да стане огромна дупка, в която ще пропаднат и други сгради. А защо точно на тази къща отива тази подпочвена вода, не мога да кажа“, добави той.

Междувременно собствениците на пострадалата къща все още живеят на квартира, разказа Ивалина Илиева. “Разбрахме се с инвеститора известно време да не сме вкъщи, да излеят основите и да се стабилизират нещата, като от негова страна имаме помощ и подкрепа в това отношение и малко по-спокойни да станат нещата и сигурни“.

В момента се изчаква да излезе доклада на експерта от ДНСК в столицата, за да се види каква ще е санкцията за инвеститора и след като тя бъде заплатена, строежът да бъде пуснат. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28