Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не/очаквани предизвикателства - "Точно днес"

В сряда ще следваме посоката на времето с въпроси за непреходната му сила и механизмите, които задвижват  човешките ни и политически страсти.

Защо отстоянието между направените през годините грешки и очакването, макар и за късни поуки, често остава запълнено от недоизказаност и нови въпроси, вместо от повече мъдрост и разум? Територии на разговорите във времето до 9.30 са  обществото, дипломацията и политиката,  литературата в търсене на високи критерии, и парите на българите.

Дългогодишният дипломат от кариерата, генерален консул и дипломат в посолствата на България на няколко континента Светлозар Панов, с току-що приключил мандат като посланик в Австралия  и Нова Зеландия,  представя новия си исторически роман на 2 март в Широка лъка. 

Дни преди събитието ви предлагаме разговор с автора за книгата на издателство "Фрийстайл пъблишинг" "Гайдарят" или съдбата на мигранта за българите, готови да напуснат родината в риск, тръгвайки да търсят промяна в съдбата си и още - за тъмните политико-икономически извивки на българския преход след 1989 г. на фона на геополитическите предизвикателства тогава и днес. 

До 2 март продължава общественото обсъждане на промените в статута на Националните литературни награди "Христо Г. Данов",  качени на сайта на Министерството на културата.  Освен недоумение и несъгласие у хората, свързани с изящното слово, те естествено провокираха дискусия, подплатена с аргументи и въпроси, на които Министерството трябва да даде отговор. Днес ви предлагаме позицията на Митко Новков - културолог, медиен анализатор, автор на 6 книги, носител на национални награди, между които "Паница" за медиен анализ и "Христо Г.Данов" за представяне на българската литература.

Читалище "Възраждане" в Пловдив организира изложба-базар на мартеници с благотворителна цел. Те са изработени от Клуба за народни шевици "Българка", и симпатичната експозиция може да бъде разгледана под съпровода на музикално-поетична програма с участието на студенти от АМТИИ и пловдивски поети. Със секретаря на НЧ "Възраждане " Елена Диварова разговаря Яница Марова.

В рубриката "Великите европейци" авторът Пламен Асенов представя своя разказ за Ма̀ртин Лутер - немски духовник и теолог, който поставя началото на протестантската Реформация. 

А "Добро утро, Ден" и в сряда продължава гостуването в рубриката на художника Румен Нечев

Началото е в 6 сутринта.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ФинансираНЕ и политизираНе „Точно днес“

Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..

обновено на 19.02.25 в 16:57

(Трябва & Няма) да платим „Ден след ден“

Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..

публикувано на 19.02.25 в 14:51

За най-обичания национален герой днес във "Вход свободен"

Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история!  За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..

публикувано на 19.02.25 в 09:30

"Точно днес" - памет и политика

В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил  това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети...

публикувано на 18.02.25 в 17:00

"Ден след ден" на 18 февруари

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна дискусиите за това какво да включва споразумението за мир стигнаха и до най-чувствителната част-възможното изпращане на миротворчески сили в Украйна. Европейските страни реагират противоречиво, а днес българският президент каза, че е категорично против изпращане на български войници в..

публикувано на 18.02.25 в 14:13