"По отношение на изпълнението на критериите за присъединяването ни към еврозоната, България все още остава много далеч от нея. Последния път, когато смятах данните, надвишавахме нивото на инфлация с 4%-ни пункта и няма как в рамките на 2-3 месеца да успеем да се впишем в критерия, за да успеем през януари 2025 г. да се присъединим. По всяка вероятност от самите европейски институции - Европейска комисия и Европейска централна банка ще решат да се отложи евентуалното ни присъединяване". Това заяви икономистът от ЕКИП Георги Вулджев.
По думите му, критерят за инфлацията е технически сложен, но изискването е средната инфлация в България в последния 12-месечен отчетен период да е не повече от 1,5%-ен пункт над средната инфлация в трите страни членки с най-ниска инфлация през същия период.
"По последни данни обаче ние надвишавахме с 4,4% необходимото ниво. Чисто математически, средната инфлация през последните 12 месеца няма как да падне толкова бързо до необходимото ниво, освен ако не изпаднем в трифлация през последните три месеца, което е малко вероятно да се случи.
Присъединяването на България към еврозоната от датата 1 януари 2025 г. по никакъв начин не е задължителна, а абсолютно пожелателна. Тази дата е приоритетна за нашите политици по техни чисто политически съображения. За обикновения български гражданин, от практическа гледна точка, няма съществено значение, дали това ще се случи през 2025-та или през следващата година. Моето мнение е, че съществено значение има дали въобще ще се присъединяваме към еврозоната, защото на този етап и в близко бъдеще е по-добре да не го правим."
Вулджев бе категоричен, че политиците не успяват да обяснят на хората ползите от присъединяването на България към еврозоната.
"Такава кампания вече би трябвало да тече, но не съм забелязал никакви сериозни стъпки за информационна кампания. Самият финансов министър още преди две години беше обещал да има такава кампания, която да започне с много сериозен и задълбочен доклад по темата, изготвен от БНБ и Министерството на финансите. Той трябваше да бъде готов до 2022 г., но до днес такъв доклад няма."
Обществото остава неинформирано от страна на институциите и иронията е, че организации като нашата, е свършила повече работа по тази тема."
Ключов фактор за присъединяването ни към еврозоната е инфлационния критерий, който по всяка нвероятност, няма да бъде изпълнен.
"От страна на нашите политици имаше надежда, че може да се направи някакъв компромис с методологията, но базирайки се на начина, по който се промениха изказванията на финансовия министър и премиера през последните седмици, вероятно те са получили сигнал, че такъв компромис няма да бъде направен и датата ще бъде отложена." По всяка вероятност, заключението в доклада ще бъде, че все още не изпълняваме критериите и няма как да станем членове през следващата година".
Интервюто - звуковия файл:
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..