Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вървим към имотен балон с всички негативни последствия

Ипотечните кредити гонят рекордно високи нива

Георги Ангелов
Снимка: архив: БНР

Макроикономистът Георги Ангелов коментира в програма "Ден след ден" продължаващия ръст на ипотечни кредити у нас и евентуалните последици от това.

"Основният проблем е, че растежът на ипотечните кредити вече е на рекордни високи нива, които не сме виждали от 15 години насам.  В същото време си спомняме какво стана преди 15 години, когато имахме подобен висок темп на растеж. Просто последва един срив на цените на жилищата, когато се спука балона и след това 6-7 години беше замрял този пазар и на жилища, и  на отпускане на ипотеки  - банките спряха да отпускат, тъй като имаха много лоши кредити. И съответно се случи едно дълго, дълго замразяване на пазара и съответно стотици хиляди хора пострадаха от гледна точка на сектор  строителство, мебели и всичко свързано с жилищния пазар. Тоест допускането на един балон твърде много да се надуе след това като се спука води до негативни последици и то за дълго време с фалити и безработица", коментира специалистът.

Според него по-добрият вариант е да се охлаждат навреме подобни процеси, за да не да повторим този проблем, който имахме преди 15  години.

По думите му интересно е, че лихвите по ипотеките са  по-ниски от основния лихвен процент, по-ниски дори от лихвите, които държавата плаща за своите дългове.

"Едва ли не едно оптимистично допускане има, че ипотеките са по-сигурни от държавата, което разбира се не е точно така", допълни икономистът. Той вижда основният проблем в две неща -

" От една страна в това, че има нулеви лихви по депозити, близки до нулевите лихви и всъщност спестителите няма къде да си влагат парите, за да печелят. Нямаме развит капиталов пазар и жилищният пазар става една от малките възможности за инвестиции. Въпросът е че ако все повече хора използват жилищния пазар с такава инвестиционна цел, със спекулативна цел всъщност се получава едно раздуване на търсенето без да има такова увеличено предлагане. Това води до повишение на цените.  От друга страна банките също имат един голям оптимизъм за бъдещето развитие на икономиката, което ги прави по-оптимистични  в оценката на риска на отпуснатите ипотечни кредити. Съответно и двете страни - спестителите и купувачите и банките всъщност взаимно надуват тази спирала нагоре и няма кой да я спре. Трябва да бъде спряна от външен фактор", обясни Ангелов

Той припомни, че БНБ миналата година очакваше слаб икономически растеж и рецесия, което трябваше да спре този оптимизъм за жилищния пазар, но рецесия нямаше и не се получи решение на проблема. 

Икономистът уточни : "Това, че нямаше рецесия е добре, но за да се предотврати  рискът от имотен балон съответно трябва да се вземат други мерки от регулатора".

Още по темата може да чуете от интервюто, което е в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10