В рубриката „Добро утро, ден!“ тази седмица ни гостува Йордан Велчев – писател, поет, историк, изследовател и бивш художествен ръководител на Регионален телевизионен център-Пловдив. Два пъти е носител на наградата „Христо Г. Данов“ за принос в българската книжовна култура и два пъти печели награда „Пловдив“ за литература.
„Най-голямата награда за един човек е, когато никога не е предавал близките и себе си. И да е имал възможността да изрази себе си чрез думи, чрез писано слово. А от друга страна, най-голямата награда за мен е, че запазих обичта си към човека“, категоричен е Йордан Велчев.
С тъга отбелязва, че днес повечето българи изглеждат като хора, които страдат непрекъснато от зъбобол. Не подминава и темата за българската история и факта, че тя не се познава достатъчно добре.
„Българинът не познава своята история. Тя, така или иначе, не му е написана. А как да е написана, когато тя до ден днешен върви по комунистическите постулати от 9 септември 1944 година насам. Нищо не е променено. Всички факти са измислени, преиначени. По този начин, в лъжа, са възпитани поколения българи. Човек наистина трябва да е любопитен и да прочете документите, за да си отговори на същностните въпроси“, категоричен е писателят.
Йордан Велчев цитира мислител, който казва „Изглежда така, сякаш българинът не си е доробувал“.
Днес известният писател е с поглед към две негови книги, които ще излязат от печат до няколко месеца. Казва, че преди думите, трябва да е мълчанието, а писането е тежък труд. Признава, че работата в телевизията му дава много, друг поглед към света.
Едно е посланието, което Йордан Велчев отправя към слушателите – винаги да казват, че са добре. И да не обръщат внимание на личните горчивини.
„Трябва да бъдат превъзмогнати тези неща. И хората да се усмихват повече“, каза Йордан Велчев.
Цялото интервю с Йордан Велчев можете да чуете в звуковите файлове.
В седмицата, в която отбелязахме два големи християнски празника – Йордановден и Ивановден, обръщаме поглед към църквата. Решението на ВКС да бъде регистрирана българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна..
Нова година – нови, по - виски цени! Увеличени са сметките за ток, парно, газ и вода. Най-голямо е повишението при водата и парното. С растящите сметки за отопление расте броят на енергийно бедните у нас. Всеки четвърти българин не може да топли дома си, по този показател сме първи в Европа. Очертава се плащеща тенденция в България -..
Как да сме благодарни, когато животът ни изправя пред изпитания? Защо да сме благодарни, вместо недоволни и гневни? И още - как да изграждаме емоционална устойчивост? Отговорите на тези въпроси очакваме да разберем днес в предаването "Вход свободен" от Марияна Стракова. Тя е сертифициран йога преподавател, НЛП практик, ментор, пътешественик,..
Плавно минаваме към темите на 2025 година, част от тях влачим от 2024-та. Липсващият бюджет на държавата е проблем, който трябва да успокоят тактически в Народното събрание. Какво се очаква след като депутатите от бюджетната комисия приеха удължаване на действието на бюджета за 2024 година, ще питаме икономиста Георги Вулджев , който ще коментира..
Непоискана от потребителя услуга-така от потребителски организации коментираха предлаганото увеличение на цените на услугитена мобилните оператори, съчетано и с така нареченото „подобряване на абонаментния план“. По темата говорим с Габриела Руменова от онлайн платформата „Ние, потребителите“. Ще потърсим коментар и на направените от..