Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йордан Велчев в „Добро утро, ден!“

| обновено на 20.09.24 в 22:59

В рубриката „Добро утро, ден!“ тази седмица ни гостува Йордан Велчев – писател, поет, историк, изследовател и бивш художествен ръководител на Регионален телевизионен център-Пловдив. Два пъти е носител на наградата „Христо Г. Данов“ за принос в българската книжовна култура и два пъти печели награда „Пловдив“ за литература.

„Най-голямата награда за един човек е, когато никога не е предавал близките и себе си. И да е имал възможността да изрази себе си чрез думи, чрез писано слово. А от друга страна, най-голямата награда за мен е, че запазих обичта си към човека“, категоричен е Йордан Велчев.

С тъга отбелязва, че днес повечето българи изглеждат като хора, които страдат непрекъснато от зъбобол. Не подминава и темата за българската история и факта, че тя не се познава достатъчно добре.

„Българинът не познава своята история. Тя, така или иначе, не му е написана. А как  да е написана, когато тя до ден днешен върви по комунистическите постулати от 9 септември 1944 година насам. Нищо не е променено. Всички факти са измислени, преиначени. По този начин, в лъжа, са възпитани поколения българи. Човек наистина трябва да е любопитен и да прочете документите, за да си отговори на същностните въпроси“, категоричен е писателят.

Йордан Велчев цитира мислител, който казва „Изглежда така, сякаш българинът не си е доробувал“.

Днес известният писател е с поглед към две негови книги, които ще излязат от печат до няколко месеца. Казва, че преди думите, трябва да е мълчанието, а писането е тежък труд. Признава, че работата в телевизията му дава много, друг поглед към света. 

Едно е посланието, което Йордан Велчев отправя към слушателите  – винаги да казват, че са добре. И да не обръщат внимание на личните горчивини.

„Трябва да бъдат превъзмогнати тези неща. И хората да се усмихват повече“, каза Йордан Велчев.

Цялото интервю с Йордан Велчев можете да чуете в звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Цветно и предпразнично "Точно днес" на 23 май

В петък сутрин в навечерието на 24 май ще ви разкажем за старите ръкописи и книги в НБ "Иван Вазов" в Пловдив, а наш събеседник ще е главният библиотекар в отдел "Специални сбирки" д-р Петко Георгиев. Ще ви заведем и в Цар-Симеоновата градина, изпърстрена вече с мащабни цветни картини,  изобразяващи буквите За първото издание на фестивала Флоропополис,..

обновено на 22.05.25 в 16:57

Евро, имоти и думи в "Ден след ден"

Защо повечето от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото? Отговорът на този въпрос идва от последното проучване на изследователски център "Тренд". Представя го Евелина Славкова. С нея проследяваме и последните щрихи от електоралната картина и оценката за работата на правитеслтвото и нивата на подкрепа към партиите...

публикувано на 22.05.25 в 14:56

С грижа за природата във "Вход свободен"

Днес отбелязваме   Международния ден на биологичното разнообразие. На този ден 196 международни общности и държави, членки на Конвенцията за биологично разнообразие, се обръщат с призив за ежедневни усилия за опазване на биологичното разнообразие и неговото устойчиво ползване. Темата за 2025г " Хармония с природата и устойчиво развитие" разглеждаме с..

публикувано на 22.05.25 в 09:30
Мозайка на Лука Петрач

"Точно днес" - цветно и делнично през май

На 22 май добавяме още факти и анализи по важните теми от месеца - за еврото, културата ни и българската идентичност. Преди празника 24 май, разказваме за издателя Христо Г. Данов, къщата - музей отбелязва точно днес - 50 години от откриването на експозицията там. Яница Марова с репортаж за издателя от Пловдив, радетел за просвещение и култура...

публикувано на 21.05.25 в 16:30

В лабиринта на разума, чувствата и колелото "Ден след ден"

За разума, чувствата, колелото, стълбата и лабиринта ще бъдат разговорите в предаването „Ден след ден“ в деня на Светите Константин и Елена. Денят е празник на Пазарджик от далечната 1930-та година и след прекъсване по времето на соца е възстановен през 1987 година.  Денят обаче е изпитание за 50 хиляди зрелостници в страната, които се явиха на..

публикувано на 21.05.25 в 14:43