Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Памет и съвремие в „Точно днес“

Снимка: Яница Марова

В началото на новата работна седмица разчитаме отзвуците на времето, говорим за паметта и за съвремието.

Пловдив почете 81-та годишнина от спасяването на българските евреи. А днес разказите на очевидците разчувстват и ни карат да се замислим за миналото, но и за бъдещето. Минути преди 8 Ви разказваме историята на 86-годишния д-р Хаим Пардо. Той е едва 5-годишен, когато евреите са събрани в двора на училище с цел депортация. Картината допълваме с думите на Ани Миленкова, внучка на Никола Миленков, който е помогнал за спасяването на българските евреи.

И още от знаците на март – държава в ротация. Консултациите при президента за съставяне на кабинет започват в понеделник след политически насистена седмица - седмица на оставки, на конгреса на ЕНП, на национална конференция на „Да, България“ и дълги преговори през уикеда за предстоящата ротация. Ще се разберат ли в сглобката – анализът е на политолога Ружа Смилова.

Следим и ситуацията след частичните местни избори в чепеларското село Забърдо.

Разказваме и за училището в село Кадиево, което ще изгражда 4 STEM кабинета. Подробностите в интервюто на Живка Танчева със Стелияна Гаджева, заместник-директор на Основно училище „Св. Св. Кирил и Методий“ в Кадиево.

Водим ви и на фотоизложбата „От Антарктида до лабораторията в Пловдив“. Подробностите за нея научаваме от гл. ас. д-р Снежана Русинова-Видева от Института по микробиология при БАН.

В минутите за култура Веселина Пеева ни среща с писателя Юрий Рахнев и неговата книга „Странично осветление“, която излезе от печат преди броени дни.

Преди всичко това е рубриката „Добро утро, ден“. Гост в нея е Йордан Велчев – писател, поет, историк, изследовател и бивш художествен ръководител на Регионален телевизионен център – Пловдив. С него ни среща Антония Попова. 


Започваме след новините в 6 и сме до 9:30.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Шарен следобед с "Вход свободен"

Днес в предаването ще Ви срещнем с Кая и нейните вълшебни обувки, наш гид и пътеводна светлина в това общуване ще бъде журналиста Диляна Кочева. Тя е и автор на детската книга "Вълшебните обувки на Кая" - първата книга на български език за деца с еквиноварус (вродено или придобито изкривяване на стъпалото.  Национално издателство за образование и наука..

публикувано на 16.10.25 в 09:30

"Точно днес" за очаквания и реалности

След загубата на изборите в Пазарджик от ГЕРБ заговориха за преформатиране на централната власт. Какво се очаква от водещите партии, ще се стигне ли до нова спирала от вотове, питаме политолога доц. д-р Даниела Пастармаджиева , преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Георги Мараджиев , лидер на ГЕРБ в област Пловдив по заръка на..

публикувано на 15.10.25 в 15:39

Есенни етюди "Ден след ден"

В парламента кворум няма. Правителството не заседава. И държавата я няма. Надеждата, че нещо ще се оправи скоро, също я няма. „Б е х будала, ама се събуд И х с друг акъл!“ каза гневният Бойко Борисов вчера, а днес заканата му се изпълни – заседанието на парламента се провали. Борисов заръча на депутатите и членовете на..

публикувано на 15.10.25 в 14:56

Поезия и баланс във „Вход свободен“

Гостува ни пловдивският поет и хайку майстор Владислав Христов. Той e първият българин спечелил гранд приза на хайку конкурса, организиран от Мемориалния музей на поета Мацуо Башо, в 79-то му издание. Очаквайте и рубриката „За и против“. Споровете водим, традиционно, с колежката Дарина Иванова. Лидия Петкова ще ни разкаже за едно..

публикувано на 15.10.25 в 09:30

Полюси на емоциите "Точно днес"

Трус в управлението или само тътен ще донесе гневната реч на Бойко Борисов след изборите в Пазарджик, където ГЕРБ остана на шеста позиция. Ще влезе ли ДПС в коалиция на управление, ще излезе ли някой от там или отиваме към избори.  За политическите метафори и реалността ще говорим с политолога Христо Панчугов. С емоциите на доайените и тревогите на..

обновено на 15.10.25 в 06:15