Средно училище „Св. Паисий Хилендарски“ спечели проект от Министерството на образованието и науката. Отпускат се 3 млн. лева за надстрояване на учебните му корпуси. В следващата година започва надстрояване до четвърти етаж на основната сграда. Проектът предвижда 31 специализирани кабинета, библиотека и актова зала. Така ще се премине на едносменен режим на обучение.
Кандидатстването е по Модул 2 на Програмата за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища 2024-2027. Тя позволява не само на общините да кандидатстват, възможност да участват имаха и директорите на училища, които самостоятелно разработват и внасят проект за разглеждане в МОН.
От тази възможност са се възползвали 8 директори от Пловдив, като само проектите на две пловдивски училища са сред одобрените. Финансиране получават и две основни училища от Раковски. За страната общо 34 училища ще работят по тази програма до 2027 г.
СУ „Св. Паисий Хилендарски“ ще получи 2 944 700 лева за надстрояване на корпусите. Проектът на училището е получил предварително одобрение от община Пловдив. Предвижда се надстрояване до четвъртия етаж, обособяване на класни стаи, специализирани кабинети по общообразователните предмети и такива за професионално образование, библиотека, актова зала. Учениците от трите етапа ще бъдат в самостоятелни корпуси, всеки с отделен вход, а за децата с двигателни нарушения е предвиден асансьор.
"Възможно е за два-три месеца да се мисли да преместим класовете в друго училище.", каза директорът д-р Ирена Душкова.
В корпусите за начален и за прогимназиален етап са предвидени общи пространства за споделени преживявания, подвижни стени с възможност за обединяване на класни стаи. На четвъртия етаж ще бъдат учебните зали за професионалните паралелки по специалностите „Програмист на изкуствен интелект“ и „Графичен дизайнер“ и кабинетите за иновации, както и по новите предмети.
„Подготовката за кандидатстване отне два месеца интензивна работа и се радвам, че успяхме да представим отличен идеен инвестиционен проект с актуална количествено стойностна сметка, виза за строителство и добра аргументация за всяко пространство, което ще бъде обособено.“, каза директорът Ирена Душкова. Тя каза, че ще получат от МОН и 600 000 лева за изграждане на STEM среда. От следващата учебна година въвеждат нов предмет "Космически науки", за децата от V до VII клас. Той ще се преподава в допълнителна форма, както сега там се учат "Киберсигурност" и "Роботика и виртуален дизайн".
Другото училище от Пловдив със спечелен проект е НУ „Христо Ботев“. Ще има разширяване на училищната сграда и преустройство на съществуващия физкултурен салон в мултифункционална зала. Средствата, които училището ще получи, са 2 998 300 лева.
Финансиране по Модул 2 на Програмата за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция бе отпуснато и на две основни училища от Раковски. Финансирането, определено за ОУ „Христо Ботев“ в Раковски, е 1,202 млн. лева. Предвижда се преустройство на съществуващата сграда и изграждане на допълнителни кабинети. ОУ „Христо Смирненски“ в Раковски ще получи 1,748 млн. лева за изграждане на двуетажна пристройка към основната сграда.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..