Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Водният ресурс на България намалява в някои райони

Снимка: elhovo.news

България разчита едва на 25% от пресноводните си ресурси, а климатичните промени могат да обострят риска от воден дефицит в уязвимите райони. Това показва доклад на двама български учени - проф. Емил Гачев от Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН и д-р Валентин Симеонов, които са и автори в платформата „Климатека“. 

 „Тези 25% от ресурса е ресурсът, който се формира върху нашата територия и който е основно питейният ресурс. При сегашните климатични условия средно годишно е достатъчен за задоволяване на потребностите ни. 

На общо национално ниво страната не изпитва воден стрес, но заради променливия климат през последните години в определени периоди може да се усети дефицит на вода в някои части от страната. По-осезаемо това е през лятото.

Застрашените региони от намаляване на водните ресурси са Югоизточна, Източна и Североизточна България. Това са районите, които са по-далеч от планините, тъй като те са основните зони, в които се формират водните ни запаси“, коментира проф. Гачев. 

Добави още, че другите 75% от водния ресурс идват от река Дунав, но той има транзитен характер. По думтие на проф. Гачев те не са пълноценен ресурс, понеже трудно могат да се използват за питейни цели. Използват се за охлаждане на АЕЦ „Козлодуй“ и за напоителни цели.

Затова според проф. Гачев е важно да се мисли за по-рационално управление и използване на водните ресурси, както и за подходящи технологични решения в тази насока. 

Сред решенията са намаляване на загубите на вода по водопреносната инфраструктура, въвеждане на производства със затворени цикли на водоползване, поддържане на дренажните съоръжения. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Лозанов

Европейските избори са значими, колкото националните

"И Великден, и Гергьовден в голяма степен са семейни празници,  в които човек има възможност  малко повече да се отдаде на  размисъл" . Това сподели  за програма "Точно днес"  именикът Георги Лозанов, медиен експерт и анализатор.  Според него съвпадането на двата празника дава допълнителна красота и значимост.  Той разказа, че носи..

публикувано на 06.05.24 в 11:09

"Добро утро, ден!" с д-р Ваня Танчева-Манчева

В рубриката „Добро утро, ден!“ тази седмица ни гостува Д-р Ваня Танчева- Манчева. Жена с размах, с чувство за хумор и дар слово, чийто професионален път от цели 42 години е свързан с контрола на здравната система в Пловдив и областта.  Минава през всички нива на ХЕИ и РЗИ, като последните 11 години, до 2021 година, е директор на инспекцията. Казва,..

обновено на 04.05.24 в 13:04

Бързата забрана на хазартната реклама е много съмнителна

Трудности бяха предварително предречени за значителна част от медиите, които разчитат на приходи от рекламите на хазарт. С изключително бързо проведена процедура парламентът въведе забрана за такива реклами, въпреки че очакванията бяха крайното решение да се вземе след изборите. Сега се случва се сякаш другата крайност – всяка..

обновено на 02.05.24 в 16:06

Необходима е промяна в детското здравепазване

Първоначалното правителствено разрешение частен инвеститор да построи детска болница бе спряно след негативната реакция на почти всички основни политически играчи. Най-активно се противопоставиха от Обществения съвет за създаване на национална детска болница. За трудното намиране на баланс между обществен и бизнес интерес в здравеопазването е..

публикувано на 02.05.24 в 15:51

Преподавател от ПУ подарява книга за маркетинга

" Стратегически аспекти на маркетинга " е новата книга на пловдивския преподавател по пиар, маркетинг и комуникационна политика д-р Любомир Стойчев . Монографията е вече рецензирана и издадена. Фокусът в нея е върху условията, при които действително стратегическият маркетинг съществува в България, като са изследвани големите предприятия от..

обновено на 02.05.24 в 12:23