Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До един милиард годишно за инвестиции трябват за ВиК сектора

Нужна е държавна политика за опазване на водата

В днешния Световен ден на водата кризата с този ценен ресурс и вдигането на цената й коментира Георги Владов, зам.-председател на Българска асоциация по водите.

Според него ВиК дружествата са на собствено финансиране, те не получават субсидии от държавата и няма как и откъде да се поемат разликите между действителните разходи по доставка на водата  и това, което плащат абонатите.

" Няма кой да покрие тези разлики. Тоест  дружествата тряба да се самоиздържат. Всичко, което се случва във сектора във ВиК дружествата няма как да не мине през цената на водата", обясни експертът.

Той допълни, е че е важно да се види дали се влагат средства и дали се инвестира в тези дружества и отговорът е - не.

На въпрос - защо загубите са толкова големи - дружествата отчитат, че загубите средно са 60%, а някъде до 80%.  Владов обясни:

олемите загуби на вода звучат стресиращо, но трябва да се има предвид какво се крие зад тези загуби. Хората си мислят ,че като кажем 60% загуба на вода, виждате ли 60% от водата тече някъде. Това не е така. Тук се включават всички загуби. Има  търговски загуби, което значи неточно мерене на водите, което включва и  неправомерно ползване на вода. Разбира се тук се включват и физическите загуби. Но имайте на предвид, че от тези 60% може би около 30% са физическите загуби. Най-големи са търговските  загуби.", обясни Владов

Дружествата са или държавни или общински като мрежта е изключително стара и се нуждае от подмяна, припомни още експертът. Тава е основна причина за множеството аварии.

По думите му инвестициите в сектора не трябва  да минават през цената на водата, която се плаща от потребителите, защото българските граждани не могат да си позволят да плащат цена от 6-7 евро, както е в западните страни.

"Аз мисля,че държавата трябва да може да задели от бюджета всяка година от 500 милиона до 1 милиард лева. Трябва сумата  да се инвестира във ВиК сектора, в подмяната на водопроводната мрежа, защото иначе няма как да стане през цената на водата", смята Владов.

Той припомни, че за това говорим вече 12 години и ако това е било направено преди много от проблемите днес щяха да бъдат решени.

Владов посочи, че все повече кадри напускат сектора и все по-осезаемо се усеща липсата на инженери специалисти. Причината е в ниското заплащане и тежката работа.

Той е категоричен, че качеството на водата у нас е много добро.

"Да се радваме, че я имаме и да я пазим, но и да имаме политика да опазваме това природно богатство", призова Владов.


Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с д-р Ваня Танчева-Манчева

В рубриката „Добро утро, ден!“ тази седмица ни гостува Д-р Ваня Танчева- Манчева. Жена с размах, с чувство за хумор и дар слово, чийто професионален път от цели 42 години е свързан с контрола на здравната система в Пловдив и областта.  Минава през всички нива на ХЕИ и РЗИ, като последните 11 години, до 2021 година, е директор на инспекцията. Казва,..

обновено на 04.05.24 в 13:04

Бързата забрана на хазартната реклама е много съмнителна

Трудности бяха предварително предречени за значителна част от медиите, които разчитат на приходи от рекламите на хазарт. С изключително бързо проведена процедура парламентът въведе забрана за такива реклами, въпреки че очакванията бяха крайното решение да се вземе след изборите. Сега се случва се сякаш другата крайност – всяка..

обновено на 02.05.24 в 16:06

Необходима е промяна в детското здравепазване

Първоначалното правителствено разрешение частен инвеститор да построи детска болница бе спряно след негативната реакция на почти всички основни политически играчи. Най-активно се противопоставиха от Обществения съвет за създаване на национална детска болница. За трудното намиране на баланс между обществен и бизнес интерес в здравеопазването е..

публикувано на 02.05.24 в 15:51

Преподавател от ПУ подарява книга за маркетинга

" Стратегически аспекти на маркетинга " е новата книга на пловдивския преподавател по пиар, маркетинг и комуникационна политика д-р Любомир Стойчев . Монографията е вече рецензирана и издадена. Фокусът в нея е върху условията, при които действително стратегическият маркетинг съществува в България, като са изследвани големите предприятия от..

обновено на 02.05.24 в 12:23

Радикализираното говорене между партиите ще расте

В програма "Точно днес" разговаряме с политолога и експерт по изборни системи  Даниел Стефанов , който прогнозира кампанията, която се открива от 9 май за изборите 2 в 1, говорим още за надпреварата на партиите и за технологията на този вот, където бюлетините пак ще са опция за гласуване, наред с машините.  Даниел Стефанов каза по повод, че..

обновено на 02.05.24 в 12:23