Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има време за избори 2 в 1, но е по-добре да са отделно

Борислав Цеков
Снимка: БГНЕС

Консултациите на президента Румен Радев с потенциалните служебни премиери продължават, а възможностите са стеснени. Народното събрание извърши и спешни поправки, според които  ръководствата на БНБ, Сметната палата и омбудсманът ще излизат в отпуск, за да заемат политически длъжности.  

Проблемите на БНБ са свързани по-скоро с тяхното взаимодействие и различните етични правила, с които са ангажирани по линия на Европейската централна банка. Иначе със или без тази скорострелна поправка в закона за БНБ, наличието на конституционна норма, която казва, че тази длъжност на управител и съответно подуправител на БНБ може да бъде съвместена за един кратък период с министерски пост беше достатъчна, но очевидно искат да се презастраховат, коментира за Радио Пловдив конституционалистът доц. д-р Борислав Цеков

По думите му ситуацията е сложна, заради липсата на достатъчно компетентни депутати, които да разпишат ясно и без противоречия  заявените текстове. Цеков даде пример с регламентирането на процедурата за назначаване на служебен министър-председател, която е оставена с отворен край и без яснота какво се слува накрая при определени обстоятелства. Той заяви, че процедурите винаги се регламентират ясно и конкретно:

Процедурите се регламентират, така че винаги  А + B = C.  А те направиха един  каталог от длъжностни лица, но никой не казва какво се случва, ако всички тези длъжностни лица откажат да заемат поста.  Оттук вече започват различните интерпретации и търсенето на решение на тази празнина, която депутатското умотворение създаде, каза още Цеков

Има процедурно време за избори 2 в 1, но е по-добре те да са на различни дати, отбеляза конституционалистът и допълни, че според него избирателна активност ще бъде по-ниска: 

Моето становище е в полза на избори на различни дати.  Първо, защото и препоръките на европейските институции са еднозначни -  не бива да съвпадат европейските избори с националните.   Второ, защото ще възникнат изключително много и технически,  и проблеми за избирателите.   Това са различни видове избори. Една партия може да участва в европейските избори самостоятелно, а в  парламентарните - в коалиция. Това са различни номера на бюлетини и ще объркват избирателите. Със сигурност избирателната активност ще бъде по-ниска и на двата избора, но за съжаление това сътвориха нашите политици, каза още  Борислав Цеков.

Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения звуков файл. 

По публикацията работи: Димитър Владимиров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус - малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20