Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мобилно приложение помага да се намери липсващо лекарство

Боряна Маринкова
Снимка: Личен архив

Боряна Маринкова от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства коментира в програма "Ден след ден" новото мобилно приложение  "Намери своето лекарство", което ще помага на пациентите да намерят липсващия им медикамент.

То ще бъде в две версии - за Apple и за Android и  може да бъде свалено чрез съответния QR код.

"Приложение има за цел хората, които са достигнали до етап на лутане, тоест преди да изпаднат в ситуация да се демотивират, да се притеснят, да изпитат излишен стрес, че не могат да си намерят лекарството - има един неправителствен сектор, които се  опитва да  помогне - дали лекарството е налично в България и, ако е налично, къде най-близо до тях се намира", обясни Маринкова.

Тя поясни, че до момента има над 600 сигнала, обработени са 296. В близо 30% от тях е намерено решение.

"Дори с информация смятам, че сме доста полезни", посочи Маринкова.

Приложението е безплатно и се попълва много кратко за 20 секунди.  Човек трябва да попълни наименованието на липсващото лекарство, населеното място, в което го търси, и телефон за връзка, за да получи обаждане за уточняване на подробности. 

Информацията се обработва от фармацевт и започва търсене на възможности за осигуряване на медикамента

оели сме ангажимент до 48 часа да даваме обратна връзка на подалия сигнал. Средно за около 12 часа можем да съдействаме", допълни Маринкова.

Тя обясни, че ако лекарството което се търси не е налично се съветва пациента отново да посети лекуващия си лекар. 

Предстоят и дискусии  с лекарите какво би било полезно за специалистите от извънболничната помощ.

" Основната ни цел е да се скъси максимално времето. Да няма загуба на време", каза Маринкова.

Приложението е по идея на Българската асоциация на търговците на едро с лекарства и Асоциацията за развитие на паралелната търговия с лекарства. 

По повод изтичащия срок за белите рецепти и замяната им с електронни тя коментира, че се надява грешките от преди няколко месеца вече да са отсранени и да има еквивалентна замяна - лекарствени продукти, които се казват по един и същи начин, но имат различни национални номера, да няма проблем и това което изписва лекаря да може да бъде отпуснато на пациента .

"Да не се лекува по кодове, а да се лекува с лекарствата със съответните им търговски наименования", обясни Маринкова.

Тя припомни, че остава проблема, с невъзможността за еквивалентна замяна на лекарства по НЗОК и от асоциацията апелират за диалог и решаване и на този казус.

Цялото инетрвю е в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус - малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20