Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мобилно приложение помага да се намери липсващо лекарство

Боряна Маринкова
Снимка: Личен архив

Боряна Маринкова от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства коментира в програма "Ден след ден" новото мобилно приложение  "Намери своето лекарство", което ще помага на пациентите да намерят липсващия им медикамент.

То ще бъде в две версии - за Apple и за Android и  може да бъде свалено чрез съответния QR код.

"Приложение има за цел хората, които са достигнали до етап на лутане, тоест преди да изпаднат в ситуация да се демотивират, да се притеснят, да изпитат излишен стрес, че не могат да си намерят лекарството - има един неправителствен сектор, които се  опитва да  помогне - дали лекарството е налично в България и, ако е налично, къде най-близо до тях се намира", обясни Маринкова.

Тя поясни, че до момента има над 600 сигнала, обработени са 296. В близо 30% от тях е намерено решение.

"Дори с информация смятам, че сме доста полезни", посочи Маринкова.

Приложението е безплатно и се попълва много кратко за 20 секунди.  Човек трябва да попълни наименованието на липсващото лекарство, населеното място, в което го търси, и телефон за връзка, за да получи обаждане за уточняване на подробности. 

Информацията се обработва от фармацевт и започва търсене на възможности за осигуряване на медикамента

оели сме ангажимент до 48 часа да даваме обратна връзка на подалия сигнал. Средно за около 12 часа можем да съдействаме", допълни Маринкова.

Тя обясни, че ако лекарството което се търси не е налично се съветва пациента отново да посети лекуващия си лекар. 

Предстоят и дискусии  с лекарите какво би било полезно за специалистите от извънболничната помощ.

" Основната ни цел е да се скъси максимално времето. Да няма загуба на време", каза Маринкова.

Приложението е по идея на Българската асоциация на търговците на едро с лекарства и Асоциацията за развитие на паралелната търговия с лекарства. 

По повод изтичащия срок за белите рецепти и замяната им с електронни тя коментира, че се надява грешките от преди няколко месеца вече да са отсранени и да има еквивалентна замяна - лекарствени продукти, които се казват по един и същи начин, но имат различни национални номера, да няма проблем и това което изписва лекаря да може да бъде отпуснато на пациента .

"Да не се лекува по кодове, а да се лекува с лекарствата със съответните им търговски наименования", обясни Маринкова.

Тя припомни, че остава проблема, с невъзможността за еквивалентна замяна на лекарства по НЗОК и от асоциацията апелират за диалог и решаване и на този казус.

Цялото инетрвю е в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50