Бъдещето на индустрията за преработка на плодове и зеленчуци ще бъде обсъдена на форум в Старосел. За предизвикателствата в сектора и какви законови промени трябва да бъдат направени коментира Стойко Кировски, собственик на предприятие за консервиране на сладка и конфитюри в Пловдивско и председател на Управителния съвет на Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци (СППЗ).
Не напразно сме избрали 4-ти април, защото на тази дата преди 125 години започва строителството на първата българска фабрика за преработка на плодове и зеленчуци, обясни той.
Основният ни проблем е недостигът на суровина. В годините на прехода се получи изкривяване на сектора, в полза на зърно производителите за сметка на производството на плодове и зеленчуци. В България сега над 75 % от обработваемите площи са засети със зърнени култури, а по-малко от 10 % са засети с плодове и зеленчуци. Затова сме принудени да внасяме суровина от чужбина, каза Стойко Кировски.
Той допълни, че на днешната среща ще бъде обсъдена обща декларация в бранша.
За да се обработи земята на едно село, в което има 20 000 дка земя и тя да бъде засадена със зърно, са необходими 4-5 човека с модерна техника. Ако обаче произвеждат плодове и зеленчуци, трябва работна ръка, която вече липсва в селата. Така зърнопроизводството на практика помогна да се обезлюдят селата, посочи Кировски.
Произведените у нас консерви се изнасят в чужбина и това ни спасява, защото България е малък пазар и търговските вериги не са най-удачният краен клиент. На нас държавата не ни помага, явно не ни счита за приоритетен отрасъл, допълни председателят на УС на СППЗ.
Той даде пример за добавената стойност на сектора: "Ние създаваме работни места, особено в райони, където има демографски срив. Нашите продукти имат висока принадена стойност - например корнишони от 1 дка дават принадена стойност от 10 000 лв., което е приход за държавата от 1000 лв. данъци. От 1 дка зърно принадената стойност е 50 лв., където в държавата влизат 5 лв. данъци".
Цялото интервю на Яница Марова със Стойко Кировски е в прикачения файл.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..