Бъдещето на индустрията за преработка на плодове и зеленчуци ще бъде обсъдена на форум в Старосел. За предизвикателствата в сектора и какви законови промени трябва да бъдат направени коментира Стойко Кировски, собственик на предприятие за консервиране на сладка и конфитюри в Пловдивско и председател на Управителния съвет на Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци (СППЗ).
Не напразно сме избрали 4-ти април, защото на тази дата преди 125 години започва строителството на първата българска фабрика за преработка на плодове и зеленчуци, обясни той.
Основният ни проблем е недостигът на суровина. В годините на прехода се получи изкривяване на сектора, в полза на зърно производителите за сметка на производството на плодове и зеленчуци. В България сега над 75 % от обработваемите площи са засети със зърнени култури, а по-малко от 10 % са засети с плодове и зеленчуци. Затова сме принудени да внасяме суровина от чужбина, каза Стойко Кировски.
Той допълни, че на днешната среща ще бъде обсъдена обща декларация в бранша.
За да се обработи земята на едно село, в което има 20 000 дка земя и тя да бъде засадена със зърно, са необходими 4-5 човека с модерна техника. Ако обаче произвеждат плодове и зеленчуци, трябва работна ръка, която вече липсва в селата. Така зърнопроизводството на практика помогна да се обезлюдят селата, посочи Кировски.
Произведените у нас консерви се изнасят в чужбина и това ни спасява, защото България е малък пазар и търговските вериги не са най-удачният краен клиент. На нас държавата не ни помага, явно не ни счита за приоритетен отрасъл, допълни председателят на УС на СППЗ.
Той даде пример за добавената стойност на сектора: "Ние създаваме работни места, особено в райони, където има демографски срив. Нашите продукти имат висока принадена стойност - например корнишони от 1 дка дават принадена стойност от 10 000 лв., което е приход за държавата от 1000 лв. данъци. От 1 дка зърно принадената стойност е 50 лв., където в държавата влизат 5 лв. данъци".
Цялото интервю на Яница Марова със Стойко Кировски е в прикачения файл.
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..