По данни на СЗО една трета от населението страда от алергии, а близо половината от тях имат кожни прояви. Каква е картината в момента, защо зачестиха случаите на атопичен дерматит у нас през последните години и кои са новите алергени. Това са само част от въпросите ни към доц. Жана Казанджиева, специалист–дерматолог в Клиника по кожни и венерически болести на УМБАЛ „Александровска“, председател на Секцията по дерматоалергология в Българско дерматологично дружество, организатор на XV Конференция по Дерматоалергология, която се проведе в Пловдив.
Известният наш специалист припомни, че дерматоалергологията от много години и много преди алергологията е част от науката кожни и венерични заболявания, защото това всъщност са екземите, което е един безкраен дискомфорт.
" Екземите най-общо казано са част от дерматологията, а напоследък особено много се говори за атопичния дерматит, който е част от трите големи екземи. Така както има тримата тенори, така ние си имаме тримата тенори в дерматологията. И това е атопичната екзема, себорейната екзема и контактата екзема. Атопичната екзема расте неворятно бързо. Всяко четвърто дете се смята, че е с атопична екзема. Да уточним- атопичен дерматит и атопична екзема е едно и също. Екзема е гръцкото име на заболяването, а дерматит е съответно латинското. Много хора страдат от атопичния дерматит, заради факта, че има едно глобална индустриализация, едно глобално замърсяване. Атопичният дерматит е точно това - външните фактори и генетично предразположение. Така че от тази страна имаме голям брой нови случаи и слава богу много нови лечения", обясни доц. Казанджева.
Тя допълни, че по отношения на контактният дерматит ситуация е сходна - контакт с много и различни вещества.
"Спомнете си какво беше само преди 20 години и сега, когато телефоните не излизат от ръцете ни, когато непрекъснато се мажем с най-различни кремове и атерични масла. Всичко това са нови и нови алергени", допълни алергологът.
По думите и сред новите модерни алергени са различните консерванти, предимно в измивните продукти , акрилатите в гел лака при ноктопластиката, лепилата за изкуствените мигли и др.
Доц. Казаджиева уточни, че за щастие българските пациенти имат достъп до най-съвременното лечение като то вече се реимбурсира от НЗОК.
"Досега бяхме само с един препарат за атопичния дерматит, но всеки момент вече има одобрението на други два. Така че този път сме европейци и общо взето се движим в рамките на добрата практика, която предполага при пациенти с тежки форми на атопичен дерматит с над 12 годишна възраст, да имаме това, което има на разположение в цяла Европа. Същото важи за щастие и за едно друго голямо заболяване като псориазиса, което не е алергия, но е имуномедиирана дерматоза и там също сме много-напред и много добре в лечението", каза специалистът.
Относно сезона, в който се обострят алергите и предстоящото лято и излагането на слънце тя препоръча:
"Посъветвайте с вашия алерголог. Алеригиите са много различни, с много лица - вашият дерматолог ще ви даде правилният съвет".
Цялото интервю с доц. Казанджиева може да чуете от прикачения звуков файл.
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...