Тази неделя жителите на пет асеновграски села - Горнослав, Долнослав, Червен, Орешец, Добростан, излизат на национален протест. Недоволството е срещу предложенията за изменение на три закона, които според протестиращите насърчават инвестициите в интерес изцяло на крупните частни инвеститори. Това са Закона за опазване на околната средаи Закона за устройство на териториите чрез Закона за насърчаване на инвестициите.
В Пловдивско протестът ще е на кръговото кръстовище на бул."Асеновградско шосе" и Пловдивския околовръстен път и започва в 16 часа в неделя. Организатор е Местният инициативен комитет срещу кариера над Горнослав.
В същия ден и час входа на Чепинското дефиле в пазарджишкото село Варвара също ще има протест. Организацията там е на сдружението "Къркария". Очаква се да бъде определено място за протест и в София, както и други места да се присъединят към протестните действие.
Протестните прояви са подкрепени от "Зелено движение" и от коалицията от неправителствени организации "За да остане природа в България".
Гражданите са против предложенията за изменение на законите на народните представители Делян Добрев, Станислав Анастасов, Младен Шишков, Хамид Хамид, Жечо Станков.„По този начин засегнатите министерства, граждани и организации не могат да изразят позиция.“, пишат от Комитета срещу бъдеща кариера над Горнослав.
Адвокат Снежана Стефанова обяви пред Радио Пловдив, че се събират в неделя, защото е почивен ден и за да изпреварят гласуването на този законодателен абсурд, който се очаква.
Тя припомни, че законопроектът е внесен на 4 април между първо и второ четене на проектозакона за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите, преходните и заключителни разпоредби. Всъщност той касае две драстични промени на други два закона - Закона за опазване на околната среда и Закона за устройство на териториите.
Става въпрос за ключови промени в тези два закона, които засягат цялата територия на страната, всички граждани, поне две минстерства и цялата дейност на Регионалните инспекции по опазване на околната среда и водите и всички общини.
Адвокат Стефанова обясни, че промените се внасят между първо и второ четене с единствената цел да не се проведе обществено обсъждане и да не могат засегнатите институции и хора да вземат отношение по тези драстични изменения в процедурата по опазване на околната среда.
Промените в тези закони се правят изцяло в интерес на крупните частни инвеститори, подчерта адвокат Стефанова.
Тя е категорична, че тези скандални промени трябва незабавно да бъдат изтеглени от Народното събрание. Те не бива дори да се обсъждат, тъй като съсипват българската природа и засягат всички български граждани.
По думите й, контролът трябва да е много по - стриктен и всеобхватен.
Кариерата край Горнослав е на абсолютно приключил етап, предоставена е на концесионера за 35 години, припомни Снежана Стефанова от Местния инициативен комитет срещу тази кариера. Тя каза, че българският съд е отказал да ги допусне като заинтересована страна, която да оспори законността на това решение на Министерския съвет. Оказало се е, че абсолютно никой не може да го оспори в България.
Затова е подадена жалба до Европейския съд по правата на човека именно заради лишаване на тези хора от достъп до съд и нарушаване на тяхното право на здравословна среда по този начин.
Очакваме казусът с кариерата в Горнослав да се реши извън България, каза Стефанова и уточни, че се надяват делото в Европейския съд по правата на човека да бъде по т. нар. бързо производство и с особен приоритет.
Интервюто на Живка Танчева с адвокат Снежана Стефанова е в звуковия файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..