Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ударите на Иран върху Израел не са нещо неочаквано за региона

Въпросите за ударите на Иран върху Израел са свързани с многопластови аспекти - исторически, геополитически, психологически, ако щете. Това обясни в предаването "Точно днес" преподавателят в СУ "Св. Климент Охридски" и геополитически анализатор проф. Марин Русев

"Нищо ново, нищо неочаквано за региона", допълни той. 

"Това е едно от вечните олицетворения на притчата за синовете на Адам, където единия убива другия. Тя най-вероятно се е разиграла в Близкия изток. Той е сцена на още една притча - за синовете на Авраам или в ислямския свят - Ибрахим, които враждуват. Новото обаче е, че Иран вече е в състояние да обстрелва. Тук става дума за резултат от десетилетни усилия и подготовка на Иран и това е послание да се съобразяват с него".

Това е вторият опит през последните месеци да се отклони вниманието на света от Русия и инвацията й в Украйна, посочи анализаторът. 

Според проф. Русев "Иран търси признание. От друга страна американският президент Джо Байдън е блокиран от Конгреса си и търси изход. Доналд Тръмп търси реванш. Русия иска да излезе от кадър, Израел търси повод и Нетаняху също търси политическо безсмъртие. Китай чака всички да се изтощят. ООН стана все по-слаб арбитър".

Геополитическият анализатор насочи вниманието и към Израел. 

"Ако погледнем картата по времето, когато е създадена страната през 1948 г. с 14 000 кв. км, после картата от 1956 г. от Суецката криза, след това Шестдневната война 1967 - 1973 г., няма как да не забележим, че след всеки конфликт Израел консолидира територията си и вече е 22 000 кв. км. 

Крайният потенциал на цялата територия от решението на ООН и заедно с арабските територии е 28 000 кв. км. и от тази гледна точка почти 10 милиона души, живеещи на 22 000 кв. км, прави около 450 жители на кв. км. Дори и в Европа, където има по-благоприятни условия, няма такава гъстота. Можем да търсим и в тази посока отговор на въпроса кой има интерес". 

Мисля, че не е лош поводът за Израел да реши един отдавна "тежащ" въпрос какво ще стане, когато Иран се сдобие с ядрено оръжие, допълни проф. Русев.  

Той посочи, че в миналото Османската империя е смятала, че никога не е имала по-голям враг за устоите на исляма от шиитите - нито евреите са били толкова опасни, нито християните. 

"Затова си мисля, че Израел се надява на арабска изолация спрямо Иран", добави геополитеческият анализатор.

Цялото интервю на Веселина Пеев с проф. Марин Русев е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Богатството на българите надхвърли 1 трилион лева

От Експертия клуб по икономика и политика (ЕКИП) обявиха днес свое проучване, според което брутното богатство на българите надхвърлят 1 трилион лева. Тук са включени както парите на хората, така и недвижимите имоти. "Включени са най-различни активи, но без земята, инвестиционното злато и криптовалутите", уточни в предаването "Ден след ден"..

публикувано на 20.05.25 в 15:32

БТС улеснява издирването на туристи в беда

Българският туристически съюз работи по създаването на Национален туристически портал. Това ще е интернет платформа, която да улесни туристическите пътувания, както и по-лесното издирване на туристи в беда, разбираме от Васил Николов, който  е член на Управителния съвет на БТС.  "Това е една сериозна инфомационна система, включваща в себе си..

публикувано на 20.05.25 в 14:12

С мълчанието си институциите помагат за страха от еврото

Митът, че с въвеждането не еврото цените в България ще се покачат драстично, е потвърждение на приципа, че нещо повторено 100 пъти хората започвата с него, каза в предаването "Точно днес" Богимил Николов от организацията "Активни потребители". Като аргумент за обратната той даде пример със страните, които са апрели еврото и в които с годините..

публикувано на 20.05.25 в 09:00

Изборите в Румъния бяха "за" или "против" Европа

Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента.  Това е най-голямата избирателна активност  на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век  в Румъния.  Изборът..

публикувано на 19.05.25 в 16:40

Необходими са допълнителни 260 хил. лева за заплатите на сестрите

За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..

публикувано на 19.05.25 в 15:07