Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вървим към тотална криза на демокрацията

На 9 юни избирателната активност се очаква отново да не е висока

| Интервю
Светлин Тачев
Снимка: Радио Пловдив

Във вторник утро говорим за актуалните теми, за политика и ангажираност към проблемите на обществото. "Точно днес" коментираме с политолога д-р Светлин Тачев от "Галъп интернешънъл болкан", за последните назначения в служебния кабинет, за юнските избори 2 в 1 и партийните послания, както и дали може да очакваме редовен кабинет след 9 юни.

По повод на назначението на служебния премиер Димитър Главчев и за министър на външните работи Тачев смята, че Румен Радев не даде възможност да издава укази под натиск, визирайки номинацията на Даниел Митов. 

Тачев подчерта, че назначението на Главчев е доста екстравагантно, защото трудно могат да се съчетават двете позиции. 

"Въпреки странната ситуация, все пак говорим за служебен кабинет, и да се надяваме, че това няма да е за дълъг период.", посочи още политологът. По думите му може да се очаква и най-лош сценарий за България - да влезем в спирала от избори и служебни кабинети.  

Много важно е как ще успеят да обяснят на избирателите ситуацията, напр. Борисов казва: "само с ДПС не става", Христо Иванов пък твърди, че трябва да има вариант за "антиПеевски" коалиция, каза д-р Тачев. Той отбеляза, че ситуацията е много трудна и изисква висш пилотаж в комуникацията между политическите формации.

Цялото интервю с политолога може да чуете от звуковия файл!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Студент от ПУ получи наградата "Джон Атанасов"

Ивайло Атанасов, студент 3 курс в Пловдивския университет получи  наградата "Джон Атанасов“, учредена от президента на Република България. Отличията в различни категории се връчват на млади български учени и изследователи в областта на компютърните науки за техните изключителни постижения на световно ниво. 22 годишният студент спечели приза за..

публикувано на 09.10.25 в 14:46

Родителите да дават джобните в евро още от 1 януари

Еврото в клас или как децата в училище могат да придобият полезна и важна информация чрез реални примери и да развиват финансова грамотност за промените след 1 януари догодина, коментира в програма "Точно днес" експертът по финансова грамотност Наталия Тодорова.  Съвместно с издателство „Клет България“, за да помогне на децата и тийнейджърите да..

публикувано на 09.10.25 в 10:16

Цените се вдигат заради административните тежести

Необходимо е котнролните органи да събират информация за търговци, които вдигат цените, без да има икономическа обосновка за това. Само потребителите биха могли да бъдат ефективен регулатор на пазара, така че да няма спекулатвно вдигане на цените.  Това заяви пред Радио Пловдив   Габриела Руменова  от платформата "Ние, потребителите", к..

публикувано на 08.10.25 в 16:34

Река Марица не създава рискове за Пловдив

Река Марица не представлява непосредствен риск за Пловдив, заяви в интервю за предаването „Ден след ден“ по Радио Пловдив арх. Чавдар Тенев, председател на Камарата на архитектите в града. По думите му, тежките поражения по Черноморието са резултат както от природни фактори, така и от човешка небрежност и неефективна система на..

публикувано на 08.10.25 в 16:05
Георги Киряков

Статията в „Уолстрийт джърнъл“ е част от битка за влияние

Политологът Георги Киряков коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив поредната доза остра риторика между власт и опозиция, статията в Уолстрийт Джърнъл", засягаща български политически фигури, както и ситуацията с главния прокурор и предстоящите политически динамики до Коледа. „Вероятно това е част от някакви  външнополитически..

публикувано на 08.10.25 в 10:48