В сряда сутрин поемаме по посоките, които ни носи новият ден. Ето и акцентите в предаването:
С кръводарителска акция арменската общност в Пловдив отбелязва 109-та годишнина от геноцида над народа им. Затова как едно кърваво събитие може да бъде превърнато в безценен дар за живот говорим със Сузи Каприелян, ръководител на Арменската скаутска организация. В разговора няма да подминем и случилото се преди повече от век.
И още от темите на деня – повод да говорим за руско-украинския военен конфликт ни дава фотоизложбата „Украйна: война и съпротива", която се открива в Епископската базилика на Филипопол. Събеседник е Анджела Родел, носителка на международната награда „Букър“ и директор на Фулбрайт България.
Ще погледнем и към културните хоризонти, защото бизнес, културни институции и местна админстрация си дават среща в Пловдив. Къде са новите възможности за симбиоза помежду им и кои ще са темите във фокуса на вниманието питаме Никола Николов, организатор на TANKER.
Малко повече от месец ни дели от поредните парламентарни предсрочни избори, който ще се проведат заедно с тези за европарламента. Започнаха вече и разместванията сред политическите фигури – Елена Йончева и Ваня Григорова сменят политическата си подкрепа. Какво стои зад ходовете в политиката и за електоралните нагласи говорим със социолога Евелина Славкова от „Тренд“.
Отделяме време и за култура - за книгата "Рицарят на Доброто", посветена на големия български актьор Апостол Карамитев ни разказва Веселина Пеева. Тя разговаря с неговия син - актьорът и режисьор Момчил Карамитев.
В рубриката „Великите европейци“ тази седмица Пламен Асенов ни разказва за Джеймс Уат, шотландски инженер, механик и изобретател.
В рубриката "Добро утро, ден" гост тази седмица е проф. Велин Станев. С него ни среща Антония Попова.
Започваме след новините в 6 и сме до 9:30. Слушайте ни.
Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..
Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..
Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история! За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..
В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети...
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна дискусиите за това какво да включва споразумението за мир стигнаха и до най-чувствителната част-възможното изпращане на миротворчески сили в Украйна. Европейските страни реагират противоречиво, а днес българският президент каза, че е категорично против изпращане на български войници в..