Плавно преминаваме към топлото време, за да останем там по-дълго. Ще го усещаме все по-отчетливо и с темите на деня.
Над 200 офталмолози се събират в Пловдив за участие във второто издание на Академия Офталмология. Форматът на конференцията е единствен у нас и специално създаден за млади офталмолози – млади специалисти и специализанти. В рамките на четиридневния форум водещи офталмолози от страната и чужбина ще представят достиженията си диагностиката и лечението на най-масовите нарушения на зрението. Ще бъдат разгледани и последните достижения в лечението на редки очни заболявания, както в детска, така и в зряла възраст. Повече за събитието,, организирано от Фондация Академия Офталмология, Българско дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика и Българско дружество по ретинология с подкрепата на Български лекарски съюз, акцентите в програмата и целите му - събеседник е проф. Александър Оскар - председател на Българско дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика.
На 9 юни предстоят шестите парламентарни избори в рамките на последните 3 години. До тях се стигна, след като ГЕРБ и ПП-ДБ не се разбраха как да продължи управлението на страната помежду им и договорената още миналата година премиерска ротация пропадна. Регистрацията на участниците в предстоящите избори 2 в 1 за депутати и евродепутати е в ход, коалиционните разломи се задълбочават и актуализират неизвестните около бъдещото управленско мнозинство и неговата легитимна представителност. Странностите на политическия процес "Точно днес" коментираме с политолога Емил Соколов.
Преди срещата с проф. Христо Пимпирев и екипа на втората полярна мисия на българския военно-изследователски кораб „Св.св. Кирил и Методий“, организирана от Регионален природонаучен музей - Пловдив в зала „Планетариум“ - чуйте разказ за амбициите на изследователския екип и музея за обогатяване на уникалната сбирка с живи екземпляри от Антарктида и знанията не само на посетителите, но и на специалистите.
В диалог с Кремена Димитрова - дългогодишен драматург на редица театри, сценарист, артистичен директор на продуцентска къща „Креди Арте“ и съставител на сборника с разкази „Баба“, който се появи на книжния пазар и ще бъде представен в „Петното на Роршах“ на 30 април, поставяме фокус върху незабравимите истории, които споделят хора от най-различни сфери на живота и професии за своите Баби. Сред тях са пловдивските автори Ина Иванова и Владислав Христов, но и Жюстин Томс, Руси Чанев, Силвия Недкова.
В минутите за култура след 9 ч. ще ви поканим на концерта, на Борислав Ясенов квартет в Първо студио на радио Пловдив, с който стартира 14-то издание на „Камерна Сцена Пловдив“. Тази година фокусът е върху млади, талантливи, както и вече доказали се артисти на европейската алтернативна джаз сцена. За събитията, включени в изданието и акцентите в него - разговаряме с артистичния директор на "Камерна Сцена Пловдив" джаз музиканта Петър Салчев.
А в рубриката "Добро утро, Ден" и днес оставаме в компанията на госта ни през тази седмица - проф. Велин Станев.
В петък сутрин в навечерието на 24 май ще ви разкажем за старите ръкописи и книги в НБ "Иван Вазов" в Пловдив, а наш събеседник ще е главният библиотекар в отдел "Специални сбирки" д-р Петко Георгиев. Ще ви заведем и в Цар-Симеоновата градина, изпърстрена вече с мащабни цветни картини, изобразяващи буквите За първото издание на фестивала Флоропополис,..
Защо повечето от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото? Отговорът на този въпрос идва от последното проучване на изследователски център "Тренд". Представя го Евелина Славкова. С нея проследяваме и последните щрихи от електоралната картина и оценката за работата на правитеслтвото и нивата на подкрепа към партиите...
Днес отбелязваме Международния ден на биологичното разнообразие. На този ден 196 международни общности и държави, членки на Конвенцията за биологично разнообразие, се обръщат с призив за ежедневни усилия за опазване на биологичното разнообразие и неговото устойчиво ползване. Темата за 2025г " Хармония с природата и устойчиво развитие" разглеждаме с..
На 22 май добавяме още факти и анализи по важните теми от месеца - за еврото, културата ни и българската идентичност. Преди празника 24 май, разказваме за издателя Христо Г. Данов, къщата - музей отбелязва точно днес - 50 години от откриването на експозицията там. Яница Марова с репортаж за издателя от Пловдив, радетел за просвещение и култура...
За разума, чувствата, колелото, стълбата и лабиринта ще бъдат разговорите в предаването „Ден след ден“ в деня на Светите Константин и Елена. Денят е празник на Пазарджик от далечната 1930-та година и след прекъсване по времето на соца е възстановен през 1987 година. Денят обаче е изпитание за 50 хиляди зрелостници в страната, които се явиха на..