Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нулевата ставка ДДС за хляба трябва да бъде запазена

"Професионалната етика изисква да кажа, че няма козуначено изделие, което да има себестойност 200 лв. Но нсе пак, търсенето определя предлагането. Не зная какви очаквания имат купувачите, които ще отделят 200 лв за козунак, но те едва ли ще вкусят нещо изключителнно, защото козунакът е изделие, което има много ясен състав. В резултат на спазването му, има  голям обем, леко тегло и създава усещането за вкусване на захарен памук, когато го консумираме". Това заяви председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева.

Тя подчерта, че никъде в света на пазарната икономика няма таван на цените, но това не означава, че трябва да се минават моралните прагове, когато миришат на изнудване с неимоверно висока цена.

Кукушева обясни, че съставът на козунака е много богат, защото включва бяло пшеничено брашно, захар, олио, масло, яйчен меланж, фрукти, аромати, мармалад, локум, шоколадови капки и много ядки, като най--подходящите за този вид изделия са орехите и лешниците, чиито цени не са променяни от миналата година.  От друга страна, цената  се отнася и до привличане на внимание и до себеоценка на майсторите за техния труд, 

"У нас трудът е много скъп, но цена от 200 лв. ни се струва като великденска шега. Не вярвам, че в България има много хора, които биха отделили 200 лв за този продукт. Едно е да купуваш от интернет храна, когато познаваш производителите, а съвсем друго - да се довериш на производители, които не познаваш. Считам, че е абсолютно рисково да се доверяваш на непознати производители."

Кукушева подчерта още голямото разнообразие у нас на козунаците е подплатено с различни цени, но препоръча да се  купува от регламентирани търговски обекти  и от търговските мрежи, които продават продукта от 2.00 -2.50 лв, като не преминават критичната граница от 35 лева.

"Като бранш ние сме изключени от всякакви субсидии, а най-малко - от субсидии, касаещи изцяло земеделците във връзка с украинския наплив на пазара на селскостопански продукти. Чест прави на настоящото Служебно правителство и адмирации и за министър-председателя Главчев, и за  министъра на финансите Людмила Петкова, а и за новоназначения министър на  земеделието Георги Тахов, че споразумение, което е било отлагано повече от 6 месеца, бе взето от тези държавници за по-малко от час и бе намерено решение за покриване на немалката финансова рамка." 

Кукушева  бе категорично, че решението е категорично много добро, защото ДФ "Земеделие" и ДБ имат буфери, към които се посяга точно в такива моменти. "Украинската помощ можеше да бъде изплатена с европейски средства, ако бившият земеделски министър Кирил Вътев си беше свършил работата. Той обаче представлява едно огромно разочарование за българските земеделци".

Кукушева заяви още, че "0"-та ставка ДДС върху хляба е  "изключителна социална мярка" за  крайните български потребители. Всички са категорични, че тя трябва да бъде запазена, защото в противен случай цената на хляба би се увеличила с 22%.

В България през последните две години почти няма инвестиции, защото тежкият политически диалог води до непредвидимост за бизнеса. А растежа на цените на някои храни е обоснован и от международните пазари. В момента обаче имаме категорично задържане на цените на храните и тази тенденция ще бъде запазена, защото подготовката за Шенген изисква да имаме разумна финансова политика.

Кукушева припомни, че преди време амплитудата на размера на цените е била много по-голяма. Факт е, че на млекопреработвателите, млекопроизводителите и животновъдите им е изключително трудно, защото бяха лишени от субсидии благодарение на Кирил Вътев и това се отрази пагубно на сектора, който страда от 30 години. "Вярвам, че този път решенията ще бъдат по-дългосрочни!", подчерта още Мариана Кукушева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51

Преиздават най-старата детска книга за Левски

Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист.  Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...

публикувано на 18.07.25 в 09:22

В Пазарджик е легитимен Общ. съвет от предишния мандат

Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции.  При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..

публикувано на 18.07.25 в 08:43
Светослав Малинов

Днешният ден може да се окаже начало на непредсказуем процес

„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..

обновено на 17.07.25 в 10:13

Няма лекар, който да мисли злото на своя пациент

Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар.  „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..

обновено на 17.07.25 в 10:12