Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С изкупна цена от 4 лв./ кг. тръгна тазгодишния розбер

Розберът тази година започна необичайно през април заради климатичните условия и по-бързото развитие на маслодайната роза, каза в интервю за Радио Пловдив  председателят на Националния съюз на производителите на етернично-маслени, маслени и енергийни култури Зара Клисурова и уточни, че реколтата е зависима от промените във времето. 

Ако се задържи хладно и с превалявания - ще е добра. Ако температурите са високи, както в първите десетдневки на април, то ще има бързо изцъфтяване, цветът ще бъде лек, а това ще намали добивите, каза Клисурова. 

Розберът започна в районите около  Карлово, Пловдив и Хисаря, но някои селища като Христо Даново, Розино, Анево и Сопот тръгнаха по-рано. Винаги напред са тръгвали и Богдан, Каравелово и Московец. Цъфтежът още не е масов, това е начална форма, с по-малко килогроми, но вече се започна.  По броя на пъпките се очаква добра реколта при хората, които са се погрижили за своите розови насаждения. 

Различните розопреработватели започнаха с различни минимални  цени от 3,60 лв. до лв. 4,00 лв, отбеляза Зара Клисурова и изрази надежда, че тези, които са обявили по-ниски цени  съще ще платят, колкото другите. Очертава се изкупна цена от около 4 лв./ кг., колкото беше и миналата година. Вложеното в розовите насаждания обаче е повече заради поскъпването на торовете и препаратите. 

Необходимостта от достатъчно работна ръка, която да покрива масивите ще проличи по време на същинската беритба.  В момента берачите получават по 1,50 лв., а с бригадирските и транспорта цената скача до 1,80 лв.

Финансовите проблеми в бранша обаче продължават. В началото на април са получени минмални средства, но обещаната украинска помощ се забавя, каза още Зара Клисурова.

Цялото интервю с нея можете да чуете в прикачения звуков файл. 

По публикацията работи: Димитър Владимиров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45