Много са факторите, които ще повлияят на евроизборите. Доброто е, че активността ще бъде по-висока, в сравнение с това, ако бяха само европейски избори. Това каза в интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив Юлияна Николова, директор на „Портал Европа“.
Тя припомни, че на вота през 2019 година, когато за цяла Европа избирателната активност беше над 50%, в България беше под 35%.
„Сега се надявам, че изборите 2 в 1 ще вдигнат избирателната активност и за европейските избори“, коментира още Николова.
Директорът на „Портал Европа“ подчерта, че до този момент в България дебатите никога не са били европейски.
„Някак винаги имаше по-важни, по-злободневни национални теми, които бяха обвързвани с европейската панделка. И винаги ставаха национални. Политиците не успяха да ни убедят, че това са наши избори и от тях зависи бъдещето, което е пред нас“, коментира още Юлияна Николова.
Тя даде добра оценка на 17-те български депутати, които са се справили със защитата на българските интереси, независимо, че този мандат е бил изключително труден.
„Евродепутатите ни в много области, в които участваха, се представиха много добре. Българската позиция беше защитена от всички 17 депутати. Освен, че работиха заедно, успяха да намерят и съюзници в лицето на представители на другите държавни членки. Много добър пример е работата по Зелената сделка“, категорична беше Юлияна Николова.
Би трябвало в кампанията за европейските избори да се разискват европейски теми, но Юлияна Николова изрази дълбоко съмнение, че това ще се случи.
„Отрицателната част от изборите 2 в 1 ще бъдат клюките, местните компромати, които ще изместят всички големи теми, които ще се обсъждат в Европа“, прогнозира директорът на „Портал Европа“.
Цялото интервю с Юлияна Николова можете да чуете в звуковия файл.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...