Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Икономическият оптимизъм за България се отлага с две години

При годишна инфлация от 3% очевидно не можем да кандидатстваме нито тази, нито слдеващата година за еврозоната, а след скандалите в управлението мисля, че и Шенген трябва да го забравим, така че предлагам да отложим големия оптимизъм за България за 2026- 2027 година.

Това сочи анализ на макроикономиста рпоф. Боян Дуранкев, направен в предаването "Ден след ден".

Според него налице е застой в икономиката. Няма добър експорт, нито огромни туристически посещения и реалният ръст на БВП е наполовина от очакваното.

В същото време няма и тревожна апокалиптична картина, която да предстои - намаление на фискалния резерв, намаление на доходи...Но това, което е важно е, че вътрешното потребление е това, което движи нещата. И в този смисъл решението на редовното правителство да повиши МРЗ и  пенсиите е било добро, каза проф. Дуранкев.

По думите му трябва да се върви към сдържане на външните дългове и постепенен преход към повишаване на данъците на свръхбогатите.

Той посочи, че всички наши съседни страни имат по- добри икономически показатели, а колкото до демографската криза, то тя може да се овладее само с рязко повишаване на благоденствието на хората, смята проф. Дуранкев и лансира тезата за безплатно здравеопазване до 18 години, безплатни лекарства  на тези, които се нуждаят и много по- високо качество на образованието.

Европейската практика е БВП минава през държавата над 50 процента, а у нас под 40 на сто и  това е  резултат от неработеща администрация, отбеляза в анализа си още проф. Дуранкев. Затова според него е важно "следващото правителство да е по- мъдро, а не такава жалка сглобка".

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57