Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Икономическият оптимизъм за България се отлага с две години

При годишна инфлация от 3% очевидно не можем да кандидатстваме нито тази, нито слдеващата година за еврозоната, а след скандалите в управлението мисля, че и Шенген трябва да го забравим, така че предлагам да отложим големия оптимизъм за България за 2026- 2027 година.

Това сочи анализ на макроикономиста рпоф. Боян Дуранкев, направен в предаването "Ден след ден".

Според него налице е застой в икономиката. Няма добър експорт, нито огромни туристически посещения и реалният ръст на БВП е наполовина от очакваното.

В същото време няма и тревожна апокалиптична картина, която да предстои - намаление на фискалния резерв, намаление на доходи...Но това, което е важно е, че вътрешното потребление е това, което движи нещата. И в този смисъл решението на редовното правителство да повиши МРЗ и  пенсиите е било добро, каза проф. Дуранкев.

По думите му трябва да се върви към сдържане на външните дългове и постепенен преход към повишаване на данъците на свръхбогатите.

Той посочи, че всички наши съседни страни имат по- добри икономически показатели, а колкото до демографската криза, то тя може да се овладее само с рязко повишаване на благоденствието на хората, смята проф. Дуранкев и лансира тезата за безплатно здравеопазване до 18 години, безплатни лекарства  на тези, които се нуждаят и много по- високо качество на образованието.

Европейската практика е БВП минава през държавата над 50 процента, а у нас под 40 на сто и  това е  резултат от неработеща администрация, отбеляза в анализа си още проф. Дуранкев. Затова според него е важно "следващото правителство да е по- мъдро, а не такава жалка сглобка".

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56