Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разговорът за ЕС е важен, грешно е, че нищо не зависи от България

Снимка: БГНЕС

Важният разговор, който трябва да се води преди европейските избори, е за нашето място в ЕС. Това коментира Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на ЕП в София по повод Деня на Европа и предстоящите избори.

Той добави, че не е вярно, че нищо не зависи от България, защото сме малка държава. Според него от страната ни и нейните представители в ЕП зависи как ще се чува позицията ни в Съюза.

 „България е средноевропейска държава по големина и по население.  Ако отстояваме своите позиции достатъчно добре, ще бъдем още по-важен и активен член на ЕС. От нас зависи какво бъдеще ще си изградим заедно в ЕС“, заяви Стойчев.

Коментира още, че гражданското образование е изключително важно за младите хора. Даде и пример, че през 2019 г. на общо европейско ниво избирателната активност е достигна 51%, докато в България беше малко над 32%.

„Надявам се, този път да бъде по-висока за България. За съжаление, от данните на Евробарометър се вижда, че ние не оценяваме съвсем значението на демокрацията в България. Може би сме разочаровани от начина, по който тя функционира“, отбеляза Стойчев.

Според него през 2019 г., когато Обединеното кралство излезе от ЕС, всички държави-членки са си дали сметка, че обединението не е даденост и ако не защитаваме това, което сме постигнали заедно то може бързо и лесно да се разпадне.

Именно и затова е важно да бъдем активни и да участваме в демократичните процеси, да защитаваме националната и европейската организация.

Според Теодор Стойчев през последните 5 години ЕС се е справил бързо, единно и адекватно с кризите – пандемията от ковид, започналата война  в Украйна:

„Никоя от държавите в ЕС не иска всички да са еднакви. Напротив – различията между държавите и народите са нещо много важно. Важното е, че да сме обединени около една обща цел – Европа да се развива и заедно да живеем по-добре. Вижда се, че защитата на демокрацията за повечето европейци е изключително важна“, каза Стойчев. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С 2/3 ще е по-малък бюджетът на "Грижа в дома" през 2025 г.

С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив.  Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..

обновено на 18.12.24 в 11:36

МК бави необосновано 200 000 лв. за Кукления театър в Пловдив

Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков.  Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет.  Проблемът се повтаря от миналата..

публикувано на 18.12.24 в 11:34

Само с етикети без съдържание не може да се направи правителство

Валидни са и двете тези за преговорите преди първия мандат - както тази за действително усилие, така и за "тупане на топката" до следващи предсрочни избори, коментира политологът Страхил Делийски. Прекалено нагъсто се случва този сюжет, този ритуал се превърна в норма и на участниците им е все по-трудно да разкажат това, което правят. Още по-трудно е..

публикувано на 18.12.24 в 10:19

В УМБАЛ "Свети Георги" оперират с робот с изкуствен интелект

Хирургията  на бъдещето вече се прилага в УМБАЛ „Свети Георги“ с робот-асистирана иновативна система.  Робот-асистираната хирургия е нова ера в медицината за безпрецедентна прецизност, минимална инвазивност и по-бързо възстановяване за пациентите. При този оперативен метод хирургът използва роботизирано устройство за контролиране на..

публикувано на 18.12.24 в 10:10

В енергетиката вече няма средства за буфери

Още през лятото , когато се определяха цените, енергийните дружества алармраха, че се подценява прогнозираното потребление на домакинствата. Още тогава те обърнаха внимание, че заложените цифри са по - ниски от  очакваното потребление . Тогава, за да има по - ниски цени на електрическата енергия, беше заложено едно по - малко потребление...

публикувано на 17.12.24 в 17:03