Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празничното утро "Точно днес"

| обновено на 23.05.24 в 16:56

Да се развълнуваме заедно с "Върви, народе възродени...", да поздравим учителите, учениците, учените, хората на духа, да измерим мащаба на интелектуалния подвиг на Светите братя от Средновековието до днес,  да разлистим книга или да я послушаме...

Каним ви в утрото на 24 май, а по тези теми за разговор ни гостуват

- хоровият диригент проф. Златина Делирадева

- професорът медиевист Мария Шнитер

- носителят на четири награди "Питагор" за постижения в науката проф. д-р Милен Георгиев

- доц. Милена Цветкова, която изследва моделите на четенето и книгата като медия

- младият цигулар с много награди, абитуриент от НУМТИ "Добрин Петков" в Пловдив Виктор Костов

- предстои ни среща с филолога и изследовател на славянските езици, а вече преподавател и по математика и автор на педагогическа летература, Елена Любенова и нейната 15 годишна дъщеря Емма. Тя родена в Англия, но с чуден български език, на който, освен на английски,  пише и поезия и мечтае за първата си книга.

Даниела Добрева ще проследи началото на тържественото честване на 24 май в Пловдив, ще ни срещне с наградени учители и вдъхновени ученици, готови за празничното шествие.

За кодовете на българския език, за народопсихологията, вградена в звуците и в граматичната му система, е петата част от разговора на Яница Марова с поетесата Елена Диварова в "Добро утро, ден!"



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Отец Димитър Димитров в "Добро утро, ден!"

Отец Димитър Димитров е приятел на Радио Пловдив, той познава гласовете на водещите на новините, на актуалните и на музикалните предавания.  Обича сутрин да включи радиото и с настроение да започне часовете на деня.  От 2018 година отец Димитър е енорийският свещеник в католическата църква „Свети Дух“ в район Тракия на Пловдив. Известен с..

обновено на 14.07.25 в 14:52

Лято в чаша и коктейл от усмивки днес във "Вход свободен"

Вкъщи, на плажа или дори на работното място, коктейлът винаги е най-добрият начин да се разхладим в горещите дни :))))  И днес Ви сервираме, цветно и с усмивка многопластова смесица от много музика, свежи новини и ... интересни гости за разкош!  Започваме с Борис Зафиров, човекът, който разбира от театър, и по-конкретно Форум театър.  От него..

публикувано на 14.07.25 в 09:20

Евро, имоти и протести – „Точно днес“

Движението невъзможно – такава ще е ситуацията по автомагистрала „Тракия“ в района на Пловдив този предиобед. Причината – протест на горските, който ще блокира движението и в двете платна. Исканията им са – по-високи възнаграждения, промяна на категорията труд и осигуряване на униформено облекло. За заплатите и условията на труд ще е разговорът с..

публикувано на 13.07.25 в 16:55

Клуб “Неделя” с духа на юли

Днес с предаването посрещаме Владислав Ботев - всеизвестният собственик на легендарния рок- клуб “Полинеро плейс”, който започна от квартал “Изгрев”, а в наши дни смени локацията си в Капана. Говорим за стотиците групи, които са свирили там и хилядите рокаджии, които превърнаха през годините този клуб в в емблематичен храм на рока с пловдивски..

публикувано на 13.07.25 в 10:45

Ранно утро с "Шейкър"

Неделното утро споделяме заедно, с надежда за полезно и приятно време до 10!  Срещаме ви с интересни теми, и събеседници чието мнение се надяваме да внесе повече яснота и отговор на въпросите. Лято е - сезон, в който отношенията са динамични, а често дори екстремни! За кратките връзки, лесния секс и бързите раздели или иначе казано - за..

публикувано на 12.07.25 в 16:05