В столицата се провежда конференция на тема "Въвеждане на еврото - рискове и предизвикателства. Опитът на Хърватия", която се организира от Българската търговско-промишлена палата (БТПП) заедно с Българо-хърватския бизнес клуб.
"Целта на конференцията е да се сподели опитът на Хърватия при въвеждането на еврото у нас. Ще има участие на хърватски и на български бизнес институции на високо равнище, като от хърватска страна ще има представители на тяхната народна банка, на Агенцията за приходи, както и наши представители на малки и средни предприятия", обясни икономическият анализатор и главен експерт в Българската търговско-промишлена палата Боряна Абаджиева.
Тя посочи, че за да въведем еврото у нас, на първо време трябва да проведе сериозна и задълбочена комуникационна кампания и към бизнеса, и към хората, за да се намалят опасенията. Това предлагат от хърватска страна, като добавят, че при тях е имало стриктен контрол при етикетирането на цените в магазините. Това е помогнало да се намали спекулирането с цените и усещането за инфлация на гражданите.
"Анализът на Загреб и на останалите държави, които са въвели еврото, винаги притесненията са върху инфлацията и вдигането на цените", допълни Боряна Абаджиева.
Тя подчерта, че инфлацията у нас напоследък е на стабилни нива, но политическата несигурност играе лоша шега.
Според анкета на БТПП рисковете пред България при въвеждането на еврото са повишаване на цените на суровините и стоките, както и разходите за работна ръка. "Контролът трябва да е по-стриктен, за да се избегнат рисковете", посочи анализаторът.
По повод статистическите данни, че в България вече работната сила е под 3 милиона души, Боряна Абаджиева коментира възможността да внасяме работници от Индия.
"България наистина има все по-голяма нужда от квалифицирани работна ръка във всички сектори. Възможно е да сключим споразумение с Индия за това, все пак тя разполага с 1/5 от работната сила в света. Бизнесът е доволен от работниците, които и сега се внасят от чужбина", каза икономическият анализатор.
Цялото интервю на Антония Попова с Боряна Абаджиева от БТПП е в прикачения файл.
Община „Марица“ вече е приключила отчуждителните процедури по частни имоти като част от реконструкцията на Голямоконарско шосе, съобщи кметът на община „Марица“ Димитър Иванов . "Остава само решение на проблема с „Напоителни системи“. Има 3 ключови напоителни канала, които трябва да бъдат придобити от община „Марица“, за да приключи изцяло..
Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..
"Евфемизмът в случая не е особено полезен. Всичко това намира своето обяснение във факта, че мнозинството, което подкрепя кабинета по формулата 3 плюс 1, е изключително разнолико от гледна точка на идеологии". Така Елена Дариева, социолог от агенция "Насока", коментира твърдението на новите управляващи, че те не са коалиция, а участват в..
„Очакваме да видим как ще заработи управленската формула. На мен ми се иска да няма вече толкова големи политически вълнения, да има успокоение, но без да има отказ от това да се следи всеки ден и всеки час това, което прави правителството. Иска ми се да мисля, че политическото напрежение в страната спада. Сега ще видим как ще заработи новата..
Бюджетът ще бъде една от първите задачи на новата власт. Новият финансов министър трябва да пренапише рамката на държавните финанси за 2025 г. и да се върви към приемане на бюджета най-късно до края на март. Това заяви в предаването "Точно днес" старши икономистът в Института за пазарна икономика Петър Ганев . Той посочи, че голямото..