Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-вероятно е да имаме експертен кабинет, отколкото политически

Снимка: Булфото архив

"Резултатите се недобри за страната, доколкото парламента ще бъде допълнително фрагментиран. Вместо 6 в следващото 50-то НС ще имаме вече 7 партии като мандатите се разпределят по начин, който практически не позволя формирането на кабинет само с подкрепата на 2 партии. Вече ще са необходими три партии и коалиции за да може да бъде подкрепен какъвто и да е кабинет". Това заяви в програма "Ден след ден" политологът Ружа Смилова, която коментира изборните резултати.

По думите и ГЕРБ, които макар да печелят изборите като първа сила за 4 път от последните три години, всъщност намаляват своя дял  и ще получат 66 мандата.

"ПП-ДБ много рязко намаляват своето присъствие в следващия парламент. От 63 сега падат на 41, което прави общо едва 107 гласа. Още повече, че основният въпрос, който ни вълнува  е доколко ще е възможно формирането на стабилен кабинет. Струвами се, че това е много малко вероятно да се случи на база на някаква политическа договореност, на база на някакъв политически кабинет.  По-вероятно е да видим експертно управление и вече започнаха да се уговарят подобни варианти, макар и да не сме чули основните политически сили, които вероятно чакат окончателните резултати преди да направят своите официални изказвания", добави политологът.

Според нея основната изненада на изборите е появата на ПП "Величие", което е резултат на ниската избирателна активност.

Смилова смята, че кабинет ще може да се сформира най-малко от три политически сили.

Според нея ниската избирателна активност се дължи не само на умората у хората, но и на негативната кампания от страна на партиите и липсата на визия за бъдещето на страната.

По думите и ГЕРБ и ДПС е много вероятно да направят опит да сформират  кабинет. Няма да видим обаче политически кабинет, по-скоро експертен кабинет, който надали ще продължи дълго, но ще се направи опит за съставянето му.

Интервюто е в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34

Медийни уроци за 7 клас преди лятната ваканция

Директорът на Радио Пловдив Чавдар Каришев приветства децата и разказа за мисията на радиото. Нашето радио е първото, което звучи онлайн, още от 1998 г.  Децата ни днес са потопени в интернет и за тях  често е трудно, как да преценят кое е истина и кое лъжа. Но, в училище "Алеко", както е известно в Пловдив имат свое радио, където..

публикувано на 27.06.24 в 12:03

Най-логично е Румен Радев да връчи третия мандат на БСП

Позициите на парламентарно представените партии по време на консултациите при президента Румен Радев може да дадат предимства или да доведат до загуби, в зависимост от резултата на парламентарния процес. В момента никой не може еднозначно да определи какво ще се случи в парламента, тъй като това ще бъде резултат от сблъсъка на всички тези..

публикувано на 27.06.24 в 11:35

Има трикове, които да заобиколят тавана на надценката за хляба

Няма опасност масовият хляб да изчезне от пазара с въвеждането на 15% таван на надценката за трите най-масови печива – бял, типов и Добруджа. Това коментира Димитър Йолтов, управител на пекарна в Пловдив. Той добави още, че по-скоро ще се прибегне до трикове с цел да се заобиколи мярката, а това ще отвори вратите за голяма спекула. Един от..

публикувано на 27.06.24 в 11:20

Политиците ни спънаха за еврозоната, повишиха инфлацията

Инфлацията в България, заради която не изпълнихме всички 4 критерия за влизане в еврозоната, е изцяло политическа. Политиците са виновни за повишаването й. Те просто не искаха да сменим валутата в началото на 2025 г. Това коментира икономическият анализатор Светозар Гледачев по повод конвергентните доклади на ЕК и ЕЦБ за изпълнение условията..

публикувано на 27.06.24 в 10:25