"Най-големият проблем на тези избори е рекордно ниската избирателна активност, която трябва да бъде изследвана в дълбочина. Тя делегитимира усилията на политическата класа за по-нататъшното развитие на България. А що се отнася до това - какво се случи на изборите - като че ли ще получим още от същото, което наблюдавахме през периода 2017-2020 година, ако не настъпят междувременно някакви промени". Това заяви политологът Иво Инджов.
По думите му, България ще има кабинет кабинет със сигурност. Дори и да не бъде избран редовно, ще има служебно правителство с всичките му дефицити до следващите предсрочни избори. Големият проблем е, че Парламентът, получил много по-големи властови правомощия, включително по време на предизборна кампания, ще бъде крайно нелегитимен.
"Хората са уморени от шести поредни избори само в рамките на три години, без да има съществена промяна. Да, ГЕРБ са поотслабнали в сравнение с преди четири години,ДПС по-открито вече заявяват властта си, но България не върви напред. Това демотивира хората и те не искат да гласуват".
Най-видими са тези процеси в електората на ПП-ДБ, които са загубили 300 000 гласа, подчерта Инджов. БСП също е индикирала огромни загуби със сегашната си подкрепа от 150 000 гласа, което е скандално. "Чудя се защо Корнелия Нинова не подава оставка по примера на Христо Иванов".
Инджов потвърди също, че е разбрал за партия "Величие" между другото, без да я асоциира с партия, която е възможно да влезе в Парламента.
"Трябва да се проучат причините за такъв тип протестен вот, който става възможен, поради комбинация от няколко фактори - силна регионална икономическа база на партията, бизнес национализъм, който дава възможност за изграждане на структури по места и силното му влияние в социалните мрежи с присъствие в тях на най-разпознаваемото лице. В социалните мрежи всеки търси това, което да препотвърди неговите възгледи за света, независимо дали са верни или скандални".
"Величие" олицетворява част от протестния вот, защото такъв имаше и по отношение на ПП-ДБ, чиито гласоподаватели в голяма част са останали вкъщи. Явлението "Величие" обаче не трябва да се надценява, тъй като досега е имало и по-зрелищни пробиви на национализма в Парламента в лицето на "Атака" през 2005 г. Причините за появата на партията обаче трябва да бъдат категорично анализирани.
За възможно съставяне на правителство ГЕРБ-СДС, ДПС все още ИТН не са заявили подкрепа.
"Борисов обаче не иска да управлява само с ДПС. Генезисът на ИТН е анти ГЕРБ и в началото поне - анти ДПС. Можем да разсъждаваме обаче за програмно-експертно правителство ИТН. Тогава бариерите биха паднали по-лесно. Не виждам обаче как ИТН би подкрепило правителство на ГЕРБ и ДПС и би участвало в него, ако министър-председател е Бойко Борисов. Трябва да има все пак някакви компромиси и от трите страни, ако такава хипотетична прогноза се сбъдне".
Инджов допусна "ще има надцаквания, ритания по кокалчетата за печелене на по-добри преговорни позиции за сформиране на мнозинство, но то не е вързано в кърпа".
Той бе категоричен, че ако следващото правителство бъде създадено и подкрепено под една или друга форма от ГЕРБ и ДПС и ИТН, то няма да издържи дълго и ще бъде преходно, особено ако Делян Пеевски получи силни властови позиции. Ако такова правителство все пак бъде създадено, зависи как то ще се представи на обществеността".
Сценарият Борисов - президент, Пеев - премиер обаче е абсолютно нереалистичен, тъй като това ще обедини протестите от 2013 и 2020.
Интервюто - звуковия файл:
Световният ден на здравето, 7 април, през тази година е по темата: " Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините" . В програма "Точно днес" говорим за важните акценти на подобни кампании и честитим празника на лекарите и здравните работници с проф. д-р Румен Стефанов дм, ръководител на катедра "Социална медицина и обществено..
След първата вълна от протести обединеният туристически бранш обявява общонационален протест под наслов: “Политици, не убивайте българския туризъм, не ни гасете лампите завинаги”. Това решение идва след многократни, но неуспешни опити за диалог с управляващото мнозинство относно предложения за повишаване на събираемостта и аргументи за..
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..