Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БПЦ разисква социалната си дейност на семинар в Пловдив

| обновено на 26.06.24 в 10:54
4
Снимка: Антоанета Петричанска, Радио Пловдив

Пловдивската митрополия е домакин на четвъртия заключителен семинар „Социална свързаност и подкрепа“. 

Форумът има за цел да повиши информираността за социалните услуги, които църквата предоставя. Проектът „Социална свързаност и подкрепа“ е финансиран от Фонд „Социална закрила“ към Министерството на труда и социалната политика и се изпълнява от Сдружение „Света Богородица“ - първият доставчик на социални услуги към БПЦ.

Отец Серафим Янев от Кремиковския манастир "Св. Георги Победоносец" обясни, че имат центрове за социална рехабилитация и интеграция на деца с увреждания, където работят много специалисти в помощ на тези деца.
"Идеята е в цялост да се подкрепи всяко едно дете. Не просто да му се помогне, да се облече, да се нахрани, а така, че да бъде достоен член на обществото. В Софийска епархия има голяма палитра деца - аутисти, деца с Даун, с генерализирани разстройства, деца с опит за самоубийство, с гръбначни изкривявания, деца, болни от рак в различни фази".

Форумът бе открит от пловдивския митрополит Николай. Тук са и други двама митрополити - Антоний и Яков, епископ Висарион Смолянски, кметът Костадин Димитров, областният управител Илия Зюмбилев, кметът на Смолян Николай Мелемов, много духовници от различни епархии. 

След приветствието на митрополит Николай към гостите, думата взе заместник-министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров. Той посочи, че държавата отделя над 1 милиард лева за социални услуги, а те са над 1800.  На територията на Пловдив се предоставя цялата палитра от социални услуги, отбеляза Лазаров.

Община Пловдив е една от най-социалните в България със своите над 70 социални услуги за деца и възрастни, заяви кметът Костадин Димитров.  Той посочи, че на преден план са поставени нуждите на най-уязвимите групи. Кметът благодари на митрополит Николай за доброто сътрудничество. Димитров подчерта убеждението си, че държавата и църквата трябва да вървят заедно, "ръка за ръка".

В приветственото си слово митрополит Николай нарече бизнесмена Георги Гергов, в чийто хотел се провежда семинарът,  "негово високопреосвещенство", благодарейки му, че е предоставил база за проявата им. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45