Пловдивската митрополия е домакин на четвъртия заключителен семинар „Социална свързаност и подкрепа“.
Форумът има за цел да повиши информираността за социалните услуги, които църквата предоставя. Проектът „Социална свързаност и подкрепа“ е финансиран от Фонд „Социална закрила“ към Министерството на труда и социалната политика и се изпълнява от Сдружение „Света Богородица“ - първият доставчик на социални услуги към БПЦ.
Отец Серафим Янев от Кремиковския манастир "Св. Георги Победоносец" обясни, че имат центрове за социална рехабилитация и интеграция на деца с увреждания, където работят много специалисти в помощ на тези деца.Форумът бе открит от пловдивския митрополит Николай. Тук са и други двама митрополити - Антоний и Яков, епископ Висарион Смолянски, кметът Костадин Димитров, областният управител Илия Зюмбилев, кметът на Смолян Николай Мелемов, много духовници от различни епархии.
След приветствието на митрополит Николай към гостите, думата взе заместник-министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров. Той посочи, че държавата отделя над 1 милиард лева за социални услуги, а те са над 1800. На територията на Пловдив се предоставя цялата палитра от социални услуги, отбеляза Лазаров.
Община Пловдив е една от най-социалните в България със своите над 70 социални услуги за деца и възрастни, заяви кметът Костадин Димитров. Той посочи, че на преден план са поставени нуждите на най-уязвимите групи. Кметът благодари на митрополит Николай за доброто сътрудничество. Димитров подчерта убеждението си, че държавата и църквата трябва да вървят заедно, "ръка за ръка".
В приветственото си слово митрополит Николай нарече бизнесмена Георги Гергов, в чийто хотел се провежда семинарът, "негово високопреосвещенство", благодарейки му, че е предоставил база за проявата им.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...