Според него най-вероятно, когато почетният председател е предлагал съпредседателство, е имал точно това предвид и това ходът му е бил далновиден. По думите му вероятно целта е била, когато става дума за балансиране на лидерските позиции, да има човек, на когото да разчита или пък да балансира, т.е., когато той каже нещо, някой да го изпълнява.
"И ако, както се прокарва в коментарите и анализите, това може да е било последователна линия на Джевдет Чакъров, да се съобразява с мнението на почетния председател, може би това е била целта. В ДПС много-много не се говори", каза Юмер.
Той обясни, че по време на празника Курбан байрам е разговарял с хардлайнерите в ДПС и тяхното мнение е било, че почетният председател има авторитет, влияние и в крайна сметка той решава нещата в партията. По думите му никой от тях не е допускал, че някога би се стигнало до разлом.
"Те го изключват, защото на фигурата на Ахмед Доган се приписва много власт, харизма и ореол. И това има своето историческо основание, защото без емблемата Доган в ДПС, партията няма да е същата пред твърдолинейните избиратели. Оттук нататък обяснението на хардлайнерите в ДПС е, че все пак Делян Пеевски на този етап ще седне на лидерския стол, но пак авторитета го приписват на почетния председател. Това се вписва в логиката на самата партия и връзката с нейните избиратели. Видяхме на конференцията през февруари всички аплодираха избора на двамата съпредседатели, тогава нямаше никакви реакции, допреди седмица може би. Така че единодушният избор тогава не ни подсказваше, че ще се стигне дотук", коментира анализаторът.
Той не се нае да прогнозира ще има ли още изключени от партията, като изтъкна, че ДПС се различава по своя генезис от останалите политически сили. И припомни, че движението винаги е било възприемано като фундамент на българския етнически модел, а неговите лидери и оратори през годините са поддържали тезата, че евентуален разпад на ДПС би бил началото на разпад на българския етнически модел.
"Ако трябва някой да каже какво точно се случва, вижте и в местните структури, и в Пловдив, всички се обръщат с молба към почетния председател да предприеме мерки", посочи Юмер.
Той допълни, че Доган неотдавна се е върнал като оперативен лидер начело на партията и хората още разчитат на неговия опит като успешен създател на ДПС. Според него почетният лидер винаги е намирал начин партията да се консолидира. Журналистът допълни, че едва ли парламентарната група на движението ще се разцепи, а уравнението Пеевски-Доган ще го реши партията.
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години. Вулджев..
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..