Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Точно днес" на 5 август

Снимка: Pixabay

На 5 август в програма „Точно днес“ минаваме през политиката и мръсния въздух, за да стигнем до развитието на българистиката в чужбина.

Политическите консултации приключиха, а с тях се сложи край и на надеждите за съставянето на редовно правителство в рамките на 50-то Народно събрание. След отказа на

ГЕРБ-СДС да подкрепят ИТН за съставяне на кабинет с третия мандат вече е ясно, че отново отиваме на предсрочни парламентарни избори. За правителство в рамките на този парламент са мандатоносителите, 25 души от ДПС на Доган, 18 депутати на БСП и 7 от разцепилото се „Величие“. За политическото поведение, трусовете в системата и предстоящите избори ще е разговорът с политолога Светлин Тачев.

И още – на фона на бушуващите през лятото пожари и замърсяването на въздуха в края на миналата седмица заради горящото депо за отпадъци в Цалапица говорим за здравната цена на мръсния въздух и знаем ли как адекватно да се предпазим в такива ситуации? Разговорът е с доц. Владимир Ходжев, началник на клиниката по пневмология и фтизиатрия в университетската болница Св. „Геогри“.

Поглеждаме и към света на българистиката, но през погледа на чужденците, които изучават езика ни. Поводът е 10 дневен семинар „Културната карта на България – Родопите“, който се организира от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. За форума разговаряме с единият от организаторите проф. Любка Липчева-Пранджева.

В минутите за култура ви водим на балета „Дон Кихот“, който ще бъде представен пред пловдивска публика от първата извън столична опера - Държавна опера Стара Загора.

Лятното време ни напомня за гостуването на галериста и съсобственик на галерия „Възраждане“ Сим Алексиев в рубриката „Добро утро, ден“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Алтер его" - разговор с Божана Апостолова

Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..

обновено на 24.05.25 в 11:02

С ухание на цветя и в очакване на празника „Ден след ден“

В навечерието сме на най- светлия и най- безспорен български празник – 24-ти май! Честването му тази година съвпада с 1170-та годишнина от създаването на славянска писменост и 1160 години от приемането на християнството. За двете годишнини и за избора, който България прави преди 12 века ще ни припомни проф. Христо Матанов. Ще..

публикувано на 23.05.25 в 14:41
Снимката е илюстративна

“Вход свободен” в емоциитe на май

Всяка година по това време в страната започва абитуриентската треска. Родителите ритуално изпращат неусетно порасналите си деца в света на реалния живот, а те посрещат събитието , възторжено броейки до 12, поели за бала, след който се очаква да станат самостоятелни хора. Всички по реда си сме минали по този път, пълни с надежди и мечти за..

публикувано на 23.05.25 в 09:05

Цветно и предпразнично "Точно днес" на 23 май

В петък сутрин в навечерието на 24 май ще ви разкажем за старите ръкописи и книги в НБ "Иван Вазов" в Пловдив, а наш събеседник ще е главният библиотекар в отдел "Специални сбирки" д-р Петко Георгиев. Ще ви заведем и в Цар-Симеоновата градина, изпърстрена вече с мащабни цветни картини,  изобразяващи буквите За първото издание на фестивала Флоропополис,..

обновено на 22.05.25 в 16:57

Евро, имоти и думи в "Ден след ден"

Защо повечето от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото? Отговорът на този въпрос идва от последното проучване на изследователски център "Тренд". Представя го Евелина Славкова. С нея проследяваме и последните щрихи от електоралната картина и оценката за работата на правитеслтвото и нивата на подкрепа към партиите...

публикувано на 22.05.25 в 14:56