Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Влизането ни в Шенген и Еврозоната са под въпрос

Стоян Панчев
Снимка: БГНЕС

Как политическата криза се отразява на икономическия живот на страната  и има ли риск за влзането ни в Еврозаната и Шенген коментира в програма "Точно днес" Стоян Панчев, икономист и съосновател на Експертен клуб за икономика и политика.

Според него върху самото функциониране на стопанството ни няма да има големи ефекти, защото много често икономиката работи дори въпреки правителство. Проблемът е с по-дългосрочните цели и по-големите проекти, които се поставят от една или друга власт.

Експертът не смята, че ще влезем в Шенген, предвид последните събития в Европа и атаката  в Германия с извършител, който е влязъл в ЕС през България. По думите под въпрос е и влизането ни в еврозаната, което е посоченото и в последния доклад на ЕК от юни, в който се казва, че не изпълняваме един от основните критиери за инфлацията..

"Съответно моята прогнозата е, че почти невъзможно е да влезем 2025 година в еврозоната," допълни иконмистът.

По думите му идеята за влизане в еврозаната от средата на година или от септември месец е изключително екзотична. Това не се е случвало в историята на еврозоната. Има серизони технически причини влизането във валутния съюз да е от началото на година.

" По последните данни, които имаме от българската статистика и Евростат ние продължавамене да не изпълняваме изискванията за инфлацията. Дупката между, това което трябва да бъде инфлацията и това което е  е процент и половина., което не е малка разлика. През 2022 година, когато отново не можахме да влезем, дупката беше по-малка от процент и половина, което означава, че ние дори не сме изпълнили този критерии ", смята Панчев.

Той допълни, че най-ранната възможност за влизане в еврозоната е началото на 2026 година, което означава, че трябва да се иска със сигурност извънреден конвергентен доклад. Това веднага обаче ни поставя в по-слаба позиция. Трябва да имаме добра причина да го поискаме и да имаме устойчово изпълнение на критериите.

Според него друг проблем е изпълнението на бюджета, който според някои прогонози може още тази година да надхвръли дефицитната граница от три процента.

"Съответно може да се стигне до влизане по процедура по свръхдефицит от страна на ЕК, което означава неизпълнение и на втори критерии. Така че най-ранната възможност е 2026 година", коментира икономистът.

Относно идеята да бъде увеличена минималната работна заплата от началото на 2025 година Панчев посочи, че трябва да се мисли за регионализация на МРЗ .

"В момента сме в макроиномически период, в които има голямо търсене на труд, има недостатъчно работна ръка.Тоест ситуация, в която силата е при работниците и увеличението на МРЗ не се отразява на заетостта" обясни Панчев.

По думите му при рецесия и спад на ръста на икономика и съответно по-малко търсене на труд. може да се окаже, че ще имаме повече безработица, защото сме качили твърде нагоре МРЗ. Той смята, че в момента механизма за определяне трябва да се прегледа и да се направи отново.

Цялото интервю може да чуете от прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Холдинг КЦМ 2000 с поздрав към децата за първия учебен ден

Детски празник „Училище, здравей!“ организира з а децата на фамилия  ХОЛДИНГ КЦМ 2000  , както и  за деца –сираци от три центъра за настаняване от семеен тип – Детска къща, „Майка Тереза“, „Олга Скобелева“. Празникът откри главният изпълнителен директор инж. Румен Цонев с пожелание към децата да бъдат живи и здрави, да имат една..

публикувано на 15.09.24 в 14:29

Академията за редки болести е полезна за младите лекари

Ежегодната  обучителна „Академия за редки болести“ стартира при голям интерес в Пловдив. Тя се провежда в рамките на  Национална конференция за редки болести и лекарства сираци, която събира  над 230 медицински специалисти, представители на пациентски организации, здравни власти и индустрията.  В рамките на двудневния форум те ще споделят опит..

публикувано на 13.09.24 в 14:20

Опитите за въздействие върху избирателя доведоха до кризата

Политическата криза е катализатор на радикализацията в опитите за въздействие на избирателя. Затова ще е интересно да се види на тези избори как цели компактни групи избиратели, които 99% от секцията гласуват за една партия или кандидат, ще се преориентират. Това коментира Калин Славов, изпълнителен директор на „Прозрачност без граници“...

публикувано на 13.09.24 в 10:59

Между 4 и 6% от населението е засегнато от редки болести

Не мога да кажа, че хората с редки заболявания се увеличават, но се подобряват възможностите на медицината за точна диагностика на голям брой от редките заболявания. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Румен Стефанов, председател на Комисията по редки болести към Министерсвтото на здравеопазването и..

публикувано на 13.09.24 в 10:04

"Нощ на ангелите" превръща Пловдив в град на доброто

"Нощ на Ангелите“ отбелязва петото си издание с най-мащабния  благотворителен фестивал, правен до сега. Събитието ще се проведе на 14-ти и 15-ти септември на Гребната база в Пловдив  и разраства мащаба си, за да докаже, че за доброто няма граници.  И  тази година се запазва традицията на 17-ти септември, денят в който почитаме паметта на..

публикувано на 12.09.24 в 15:44